Úvodní stránka  »  Témata

Lech Kaczyński

Pocity po více než dvou desetiletích od pádu komunismu

Stanislav Balík | 24. 7. 2013 | Články a komentáře

Václav Klaus nezavršil svou prezidentskou dekádu jen vydáním desátého svazku svých prezidentských projevů a jiných textů. Začátkem roku 2013 spatřila světlo světa jeho kniha My, Evropa a svět, kterou lze jen těžko žánrově zařadit. Stojí kdesi na pomezí rozsáhlého eseje, komentáře, pamětí, a v dobrém slova smyslu politického pamfletu. To s sebou nese jak celou řadu výhod, zejména ohledně stylu, jímž mohla být napsána, tak na druhou stranu nevýhod, kdy může být čtenář zmaten různým žánrovým přeskakováním. celý článek »

Tajemství Smolenska

Dva roky po katastrofě letadla s polskými elitami na palubě systematizuje přední polský publicista dostupná fakta

Bronisław Wildstein | 27. 4. 2012 | Články a komentáře

Smolenská katastrofa zůstane ponurým tajemstvím, s nímž se naši potomci budou potýkat dlouho poté, co my už tady nebudeme. Můžeme si být jisti, že se ještě nejednou stane předmětem intenzivních diskusí a v dohledné době i ohniskem velkého politického konfliktu. Ačkoliv se propaganda, jež dnes v Polsku převládá, snaží tuto tragédii bagatelizovat, prezentovat ji jako banální nehodu a podsouvat vinu obětem, představuje už jen to, co o ní víme, výbušný potenciál. Veřejné mínění tyto poznatky z různých důvodů nebere na vědomí; připustit si je by nutně znamenalo politické zemětřesení. celý článek »

Donald I. Neporazitelný?

Polsko před parlamentními volbami

Josef Mlejnek jr. | 5. 9. 2011 | Články a komentáře

Průzkumy před parlamentními volbami, které v Polsku proběhnou 9. října, byly doposud zajímavé v zásadě kvůli třem parametrům: zaprvé, o kolik procent vede Občanská platforma (PO) premiéra Donalda Tuska před hlavní opoziční silou, stranou Právo a spravedlnost (PiS) Jarosława Kaczyńského; zadruhé, překročil-li postkomunistický Svaz demokratické levice (SLD) o něco málo hranici 10 %, či zda za ní o něco málo zaostává; a zatřetí, zda Polská lidová strana (PSL), menší koaliční partner v Tuskově vládě, překonává pro vstup do Sejmu životně důležitou pětiprocentní laťku. celý článek »

Postsmolenské Polsko: občanská válka pokračuje

Josef Mlejnek jr. | 10. 9. 2010 | Články a komentáře

Málo se ví, a to asi i v samotném Polsku, že smolenská katastrofa není největším leteckým neštěstím v polských dějinách. Tedy měříme-li velikost neštěstí počtem obětí. První místo tohoto smutného žebříčku zaujímá pád polského Iljušinu Il-62 nedaleko Varšavy v květnu 1987, při němž zahynulo 183 lidí. Teprve na druhém místě je zničení prezidentského speciálu u Smolenska s 96 oběťmi, třetí místo pak drží jiná katastrofa stroje Il-62 polských aerolinií LOT, k níž došlo v březnu 1980 (87 mrtvých). Ano, symbolický význam cíle letu vládního tupolevu i význam osob zahynuvších při havárii obě zmíněná „obyčejná" neštěstí zdaleka předčí. A byť se na jaře letošního roku dalo očekávat postupné uklidnění emocí, zdá se, že nastal pravý opak. celý článek »

Film Solidarni 2010 a polské předčasné prezidentské volby

Josef Mlejnek | 17. 6. 2010 | Články a komentáře

V neděli 20. června proběhne v Polsku první kolo předčasných prezidentských voleb. Dva měsíce po letecké katastrofě u Smolenska z 10. dubna letošního roku, při níž zahynul prezident Lech Kaczyński, který chtěl v Katyni uctít památku 22 000 příslušníků polské armády zavražděných na jaře roku 1940, zůstává stále řada nejasností a nevyřešených otázek. celý článek »

Romantik geopolitiky Lech Kaczyński

Chtěl, aby Evropa byla o něco soudržnější. Těch, kteří jej chápali, nebylo mnoho

Marek Magierowski | 8. 5. 2010 | Články a komentáře

Z rozhovoru pro televizi France 24 15. června 2007. Ulysse Gosset se ptá: „Který stát v Evropě a který z evropských prezidentů je vám v současné době nejbližší? Říkáte: ,Nejsem krajní pravice, jsem konzervativec.' Kdo je Vám tedy v Evropě nejblíže?" Lech Kaczyński odpovídá: „Existuje země, s níž se ztotožňuji plně: je to Polsko." Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď. A zcela pochopitelná v případě politika, pro nějž vlastenectví znamenalo více než obřadné rituály, které jsou údělem každé hlavy státu. celý článek »

Už nebude nikomu škodit

O letecké katastrofě u Smolenska polskýma očima

26. 4. 2010 | Poznámky k událostem

V sobotu 10. dubna došlo v 8 hodin 56 minut u ruského města Smolenska ke katastrofě, která nemá v politických dějinách světa obdoby. Co do počtu obětí se samozřejmě stala větší letecká neštěstí, a to i v docela nedávné době, ale cestou do Katyně zahynula kromě polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choti ne nepodstatná část polské politické a duchovní elity a prakticky celé velení polské armády.
Žijeme ve světě, v němž je možné téměř vše (a v němž se také téměř vše děje), a jsou chvíle, kdy nám vědomí, že tento svět není místem našeho definitivního určení, jako by nebylo nic platné. Během zhruba dvou týdnů se často objevovala vyjádření, že smrt hlavy polského státu a jeho doprovodu přispěje - jako oběť - nejen ke smíření polské společnosti, ale také ke kýženému narovnání mezi Poláky a Rusy. Zbožné přání otcem zbožné myšlenky? celý článek »

1


nahoru