Úvodní stránka  »  Témata

Hamás

Izrael a mocenský ústup Ameriky

Hrozí Izraeli izolace?

6. 7. 2011 | Zaujalo nás...

V roce 1918 přispěly Spojené státy rozhodným způsobem k porážce císařského Německa a nastoupily na cestu velmoci. Druhá světová válka měla dva hlavní vítěze - Stalinův Sovětský svaz a opět Spojené státy. Za éry Ronalda Reagana se Amerika stala osamělým vítězem a zůstala poslední supervelmocí. Během vítězoslavné postbipolární éry let 1991-2011 se vynořila Čína, jejíž každoroční 10-12procentní ekonomický růst překonal Itálii, Francii, Velkou Británii, Německo i Japonsko. Země se stala druhou největší světovou ekonomikou a jediným americkým rivalem. Zdá se, že éra americké dominance je u konce. Ze strategického úhlu pohledu dochází k největšímu ústupu americké moci na Blízkém východě, tedy v regionu, který měl být pokusnou laboratoří úspěšné globální demokratické revoluce pod americkou taktovkou, jak plánoval prezident Bush. V oblasti ovšem existuje stát, který vnímá oslabování americké moci intenzivněji než kdokoli jiný - Izrael. celý článek »

Proč se Izrael s Palestinci neusmíří?

Petr Kostka | 16. 6. 2010 | Články a komentáře

Je zřejmé, že mír mezi Palestinci a Izraelem nastat nemůže. Možná někdy ve vzdálené budoucnosti, to se ale netýká současníků a jistě ani příští generace, když se díváme na fotografie sedmiletých dětí s kalašnikovy na prsou. celý článek »

Goldstoneovská iluze

Teorie a praxe spravedlivé války na příkladu izraelsko-palestinského konfliktu

19. 12. 2009 | Články a komentáře

V roce 2000 jsem byl izraelskou armádou požádán, abych se připojil ke skupině filozofů, právníků a generálů, která měla navrhnout armádní etický kodex. Od té doby jsem se hodně věnoval zkoumání morálních otázek, které stojí před Izraelem v jeho válce s terorismem. Není divu, že když byla uveřejněna tzv. Goldstoneova zpráva OSN o válce v Gaze, doufal jsem, že získám „nový pohled". Na rozdíl od mnohých, kteří na zprávu reagovali, ať už pochvalně nebo vyčítavě, jsem tento mimořádně dlouhý dokument pozorně přečetl. celý článek »

1


nahoru