Úvodní stránka  »  Témata

Romové

Praxe profesionálního lidskoprávnictví

O žalostném počínání ministra Kocába

Matyáš Zrno | 3. 8. 2009 | Poznámky k událostem

Ministři pro lidská práva mají v této zemi opravdu zvláštní dar naštvat drtivou většinu lidí. Jejich utkvělá snaha pomáhat obětem diskriminace je sice chvályhodná, jenže to nějak neumí vzít za ten správný konec. Nejnovější nápady páně Kocába o kvótách pro ženy v politice a o tom, kdo může za exodus Romů do Kanady (samozřejmě my), jsou jen poslední třešničkou na dortu ideologicky zabarveného profesionálního lidskoprávnictví. celý článek »

Není důležité, kde jste, ale s kým jste

Rozhovor s Lenkou Budilovou a Markem Jakoubkem o jejich knize Cikánské skupiny a jejich sociální organizace

Lenka Váchová | 20. 12. 2008 | Články a komentáře

Kniha Cikánské skupiny a jejich sociální organizace Lenky Budilové a Marka Jakoubka (vydává CDK) předkládá čtenářům soubor tuzemských i zahraničních textů, které se z pozic sociálních věd (především pak sociální antropologie) zaměřují na to, co jsme si v Česku zvykli označovat jako „romskou problematiku“. celý článek »

Když se problém neřeší, Ku-Klux-Klan je vítán

Ondřej Šlechta | 20. 12. 2008 | Články a komentáře

Před rokem neonacisté plánovali projít pražským starým městem v den výročí křišťálové noci. Narazili na silný odpor a absenci jakýchkoli sympatií z řad širší veřejnosti. Když Dělnická strana přibližně o rok později uspořádala protestní shromáždění v severočeském Litvínově a následoval pokus Autonomních nacionalistů a sympatizantů Národního odporu proniknout „na lov“ do problémové čtvrti Janov, setkala se jejich akce s otevřenými sympatiemi nejen tamějších obyvatel, ale i nemalého procenta „běžných občanů“ z celé České republiky. Je snad většina české společnosti rasistická a má tendence sympatizovat s totalitními silami? celý článek »

1


nahoru