Úvodní stránka  »  Témata

globální oteplování

Fotovoltaika bude zatěžovat peněženky domácností a firem i nadále

Dušan Šrámek | 2. 6. 2010 | Články a komentáře

Parlament po řadě diskusí konečně schválil novelu zákona č. 180/2005 o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. O co vlastně jde? celý článek »

Mýtus přelidnění

14. 4. 2010 | Zaujalo nás...

Řada uznávaných myslitelů dneška od Stephena Hawkinga po Davida Attenborougha tvrdí, že náš boj s klimatickou změnou a jinými environmentálními problémy nemůže uspět, pokud „něco neuděláme" s populačním růstem. Ve Vesmíru v kostce Hawking prohlašuje, že „v posledních 200 letech se populační růst stal exponenciálním (...) Každých čtyřicet let dojde ke zdvojnásobení světové populace." To je ovšem nesmysl. celý článek »

Nový socialismus

29. 12. 2009 | Zaujalo nás...

Země třetího světa na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let silou svých hlasů ovládly OSN a rozhodly se na tom začít vydělávat. OPEC tehdy prováděl historicky největší převod majetku bohatých ve prospěch chudých. A tak se začal v závěrečných deklaracích Spojených národů prosazovat tzv. nový mezinárodní ekonomický řád. Jeho základní požadavek byl jednoduchý: převést značnou část bohatství průmyslového Západu do zemí třetího světa. celý článek »

Co v Kodani nezazní

Poznámky k ekonomické analýze problematiky globálního oteplování

Václav Klaus | 7. 12. 2009 | Analýzy a studie

Místo přidávání dalších a dalších argumentů spíše filosofického, tedy nekvantifikovatelného typu do „střetu ideologií", ke kterému v současnosti dochází mezi zastánci svobody na straně jedné a environmentalisty, zastánci nesvobody a manipulování lidí, na straně druhé, zkusme věnovat pozornost elementárním ekonomickým datům, hypotézám, teoriím a modelům, o které se tyto velké „střety" opírají, nebo spíše opírat by se měly. Možná, že právě toto někoho přesvědčí. Jinak se často jedná o bezvýchodný „dialog hluchých". Pro tento článek si samozřejmě vybírám jen malou výseč celé problematiky. celý článek »

Přichází čas pohřbít Kjótský protokol?

Lubomír Nondek | 7. 4. 2009 | Články a komentáře

Na podzim 2007 zveřejnili britští vědci Rayner a Prins v prestižním vědeckém časopise Nature (449, s. 973–975) článek s provokativním názvem „Time to Ditch Kyoto“. Argumentovali v něm, že Kjótský protokol nemůže přinést (a také nepřináší) žádnou podstatnou redukci emisí skleníkových plynů, a není tedy efektivním prostředkem k odvrácení hrozby globální změny klimatu. celý článek »

Zchlaďte tu oteplovací mánii!

Recenze knihy Nigela Lawsona An appeal to reason

Karel Dyba | 26. 1. 2009 | Články a komentáře

Bývalý ministr energetiky a ministr financí ve vládě Margaret Thatcherové a současný člen britské Horní sněmovny Nigel Lawson napsal stostránkovou kritiku současné hysterie kolem globálního oteplování. K tomu musíme přidat dvacet dvě strany odkazů či poznámek, kterými podpírá svoji argumentaci, devět stran bibliografických referencí a osmistránkový index. Lord Lawson nemá iluze o tom, že jeho argumentace může změnit názory „pravověrných", ale je přesvědčen, že je většina těch, kteří jsou přístupni rozumové debatě a již se dosud nerozhodli, na kterou stranu se přidat. Pro tyto čtenáře napsal svoji knížku. celý článek »

Boj s globálním oteplováním je chybnou prioritou

Václav Klaus | 20. 12. 2008 | Články a komentáře

Priority nepadají z nebe. Odrážejí naše vnímání věcí, náš pohled na svět. Ten dnešní se začal utvářet před desítkami let. V tomto článku se pokusím objasnit, proč nejsem s dnešními prioritami spokojen. celý článek »

« Předchozí  |  1  |  2


nahoru