Úvodní stránka  »  Témata

Pákistán

Bin Ládin je mrtev

Ondřej Šlechta | 2. 5. 2011 | Poznámky k událostem

Zpráva o zabití zakladatele organizace al-Kájda přišla nečekaně. Strůjce 11. září dostihla po deseti letech spravedlnost. Má ale tento čin nějaký hlubší význam, nebo je to jen gesto? Bin Ládin byl v posledních letech mimo centrum dění a v al-Kájdě byl spíše symbolem než velitelem. celý článek »

Nejzazší oběť: mučedníci a sebevražední atentátníci (2)

Ukázka z knihy Jak naložit s ďáblem: Íránská velmoc na vzestupu

Robert Baer | 12. 4. 2010 | Články a komentáře

Někdejší dlouholetý agent CIA na Blízkém východě popisuje své zkušenosti „terénního pracovníka" v Íránu. Čerpá z osobních cest do sledované oblasti i rozhovorů s pestrou škálou osobností - od bývalého osobního asistenta ajatolláha Chomejního přes šéfa izraelské kontrarozvědky až po obyčejné Íránce, Iráčany nebo Palestince. Kapitola, z níž pochází následující ukázka, se věnuje různým podobám hrůzného fenoménu sebevražedných atentátníků. První část vyšla v Revue Politika 2/2010. celý článek »

Šaría v údolí Swat

30. 3. 2009 | Zaujalo nás...

Skupina maskovaných mužů střílí muže obviněného z vloupání do hlavy. Kolemjdoucí přihlížejí zpovzdálí. Podezřelí drogoví dealerové se choulí v prachu na zemi poté, co byli zbičováni. Ženy se musí skrývat za černými burkami a je jim zakázán vstup na trhy a veřejná místa. Dívčí školy, které ještě nebyly rozbombardovány, jsou zavírány a všem dívkám nad třináct let je odepřen přístup ke vzdělání. Ani ne sto mil od ministerstev, soudů a ambasád v pákistánském hlavním městě se začíná formovat talibánský stát se vším jeho fanatismem a zaslepenou islámistickou horlivostí. celý článek »

1


nahoru