Úvodní stránka  »  Články

Eurokandidátka ODS ještě jednou

Vít Blaha | 10. 3. 2009
Poslat do Kindlu

Na zvláštní způsob sestavování kandidátky ODS pro volby do Evropského parlamentu upozornil na těchto stránkách (v Revue Politika 2/2009 – pozn. red.) nejdříve Bohumil Pečinka. Poté se proti postupu při jejím utváření oficiálně ohradil René Franěk. Předsedu strany Mirka Topolánka to ale nerozhodilo.

Bohumil Pečinka připomněl, že to byla právě ODS, která zavedla „striktní systém primárních voleb, jejž postupně okopírovaly další politické subjekty“. René Franěk, předseda místní organizace ODS Chleby na Nymbursku, zase (mimo jiné) upozornil, že jmenováním Evžena Tošenovského na druhé místo ODS porušila jak své stanovy, tak i tzv. pravidla pro sestavování kandidátky. Předseda Mirek Topolánek však naprostou absenci demokratického rozhodování (a všechny výtky kritiků) potvrdil. Žádná pravidla podle něj nikdy neexistovala. „A u evropské kandidátky speciálně. Je to lež. Tu minulou jsem sestavil celou sám. (...) Je to celostátní kandidátka a názor regionu může být možná poradní. Do téhle kandidátky jsem si nechal kecat o něco víc. Středočeský region stanovoval pořadí svévolně. Žádná taková pravidla dána nebyla. Minule jsem dal Fajmona na čtvrté a Cabrnocha na osmé místo. Teď jsem to otočil a vím proč“, řekl Topolánek iDnes.

Panu předsedovi by měl asi někdo vysvětlit význam slov „svévolně“ a „demokraticky“. Stanovy ODS totiž říkají, že regionální sněm „sestavuje regionální kandidátní listiny pro volby do Poslanecké sněmovny a zastupitelstva kraje, schvaluje nominace kandidátů pro volby do Senátu a do Evropského parlamentu“ a výkonná rada „rozhoduje většinovým hlasováním o sestavení kandidátních listin z kandidátů navržených regionálními sdruženími“.

Stanovy při sestavování kandidátky nepřiznávají rozhodovací práva ani předsedovi, ani grémiu. To, že se výkonná rada zbavila své působnosti a přesunula rozhodování o sestavení eurokandidátky na nejužší vedení, je samozřejmě možné, ale zcela určitě to neznamená, že „žádná pravidla nikdy neexistovala, u evropské kandidátky speciálně“.

Pan předseda klidně mohl minulou kandidátku sestavit zcela sám a do sestavování té dnešní si (dle vlastních slov) mohl nechat kecat o něco víc. Máme-li ovšem jako politická strana dodržovat elementární demokratická pravidla, je nutné z něj onu tíhu co nejrychleji sejmout. A ptát se. Ptát se velmi důrazně nejen na druhé místo Evžena Tošenovského, nejen na svévolnou záměnu pořadí kandidátů Cabrnocha a Fajmona, ale třeba i na důvod nominace Andrey Češkové, dlouholeté nejbližší spolupracovnice starosty Prahy 5 Milana Jančíka, na deváté místo kandidátky...

Autor je místopředsedou oblastního sdružení ODS Brno-město.

Revue Politika 3/2009
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru