Úvodní stránka  »  Články

Jak zdražit euromýto

Ondřej Krutílek | 8. 3. 2009
Poslat do Kindlu

Nebýt krize, šlo by o jednu z kauz roku. Takhle se však o revizi výpočtu mýtného pro kamiony skoro nemluví. Brusel se snaží podvázat nákladní silniční dopravu v EU a fakticky tak omezit celý koncept volného pohybu zboží. Pokoutně, sofistikovaně.

Zastánci nové legislativy předpokládají, že jen málokdo se bude radovat z toho, jak se po rozšíření Evropské unie a jejího vnitřního trhu v letech 2004 a 2007 skokově zvýšil objem kamionové dopravy. Jenže jejich návrhy jsou s realitou spjaty jako pes s boudou, od níž se psisko právě urvalo a pádí pryč.

Klíčovým pojmem je „internalizace externích nákladů“. Při výpočtu mýtného by se nadále mělo kalkulovat nikoli pouze s náklady na údržbu silnic, ale také s náklady vznikajícími kvůli dopravním zácpám. A později i s náklady na odbourávání emisí CO2 či s náklady souvisejícími s odstraňováním dopravních nehod. Mýto by také mělo být odstupňováno podle toho, kdy jedete, čím jedete a kudy jedete. Získané prostředky by pak byly zpětně investovány do vývoje šetrnějších vozidel a výstavby infrastruktury.

Teoreticky to vypadá pěkně. Problém chystané euronovinky netkví v tom, že návrh brojí proti nákladní silniční dopravě, nýbrž v tom, že předpokládá: restrikcemi je možné ji odstavit a zboží okamžitě začít přepravovat po železnici. Plnohodnotná alternativa k nákladní silniční dopravě však v dnešní Evropě, bohužel, neexistuje.

Návrh skrývá i další nedostatky. Jeho kritici například upozorňují na fakt, že to nejsou kamiony, které výhradně způsobují dopravní zácpy, a že nákladní silniční doprava je v porovnání s dalšími alternativami dopravování zboží beztak nejregulovanější. A taky že by členské státy neměly být Bruselem nuceny nakládat s prostředky, které vyberou, takovým způsobem, jak chce Unie.

Ať se nám to líbí nebo ne, unijní vnitřní trh by byl dnes bez kamionů sotva takový, jaký je. Co by se po přijetí nové legislativy změnilo pro běžného spotřebitele? Především by se mu výrazně zúžila možnost výběru zboží v obchodech. Anebo by si musel připlatit...

Doufejme, že až bude v březnu euromýto projednávat plénum Evropského parlamentu, zachovají si poslanci chladnou hlavu a zdravý rozum.

Text poprvé vyšel v časopise Týden 9/2009.

Revue Politika 3/2009
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru