Úvodní stránka  »  Články

Je ODS nejen občanská, ale i demokratická?

Bohumil Pečinka | 19. 2. 2009
Poslat do Kindlu

Topolánkovo vedení hrubě porušilo stanovy strany, tvrdí v souvislosti se sestavováním kandidátky do Evropského parlamentu René Franěk, člen oblastní rady ODS v okrese Nymburk, který usiluje o to, aby byl celý proces revokován.

K čemu podle vás došlo v souvislosti s vytvářením kandidátky do Evropského parlamentu?

Na úvod chci říct, že stanovy, nejvyšší předpis ODS, říkají, čím musí adept na funkci projít, například místním a regionálním sněmem (podle článků 5 a 7), aby se vůbec mohl stát kandidátem. Stanovy pak doplňují tzv. pravidla pro sestavování kandidátky, která určují, jakým způsobem se sestavuje pořadí jednotlivých kandidátů. Bývalý moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský vůbec primárkami neprošel, byl po řádném termínu jen navržen regionální radou. Porušil tak nejen pravidla, ale i stanovy.

Proč myslíte, že se to stalo?

Roli sehrály zákulisní manipulace plus fakt, že na nedávném kongresu se Evžen Tošenovský vzdal kandidatury na místopředsedu strany ve prospěch Petra Bendla. A Mirek Topolánek se ho chtěl zbavit. To bych samozřejmě všechno chápal, jen by přitom nesměly být pošlapány základní „zákony“, tj. stanovy ODS.

Ve své kritice se odvoláváte i na vlastní zkušenost delegáta středočeského regionálního sněmu. O co šlo?

U nás ve středočeském kraji jsme měli dva kandidáty. Kandidát a současný europoslanec Hynek Fajmon porazil (taktéž) europoslance Milana Cabrnocha dvojnásobným počtem hlasů (81:43), takže jednoznačná volba. Ne však pro naše vrcholné funkcionáře. Navzdory mínění středočeských delegátů se Cabrnoch objevil na čtvrtém, tedy volitelném místě, a Fajmon až na místě osmém, tedy volitelném jen obtížně. To je myslím jasné porušení pravidel pro sestavování kandidátky. Jednička z kraje nemůže přeskočit krajskou dvojku.

Naši členové mi v posledních dnech říkají, že na regionální sněm ani nemuseli jezdit a hlasovat, když naše funkcionáře nezajímá názor řadových členů. Hrubě změnili pořadí v kraji a převrátili přání delegátů. Na to jsme zvyklí spíše u sociální demokracie, kde k rozhodování stačí jen předseda. Členové se mne ptají, jestli má příště vůbec cenu, aby se na sněm obtěžovali. Jsme demokratická strana nebo už jen občanská?

Co vidíte v pozadí těchto výměnných obchodů?

Jak Tošenovský, tak Cabrnoch se dostali na volitelná místa a našim členům je jasné, že nešlo o demokratickou soutěž, ale o pletichy části vedení. Co je vám platné, že jste výborný kandidát, kterého si členové vybrali, když vás převálcuje pár lidí, kteří navíc ohýbají stanovy? Já chci jen to, abychom alespoň mezi sebou hráli fér. Klidně ať si Topolánkovo vedení změní stanovy ODS. Ale ať je neporušuje.

Co je smyslem vašeho protestu? Zrušit kandidátku ODS do Evropského parlamentu a znovu ji převolit v souladu se stanovami?

Já mám podle stanov jako člen ODS upozorňovat na stranické nedostatky a navrhovat jejich odstranění. A to dělám. Chápu, že se to mnohým nebude líbit. Moje loajalita však končí u porušování stanov. Předávám proto případ smírčímu výboru. Nic tak ODS nepoškozuje jako nedodržování vlastních pravidel, nekalá soutěž a kamarádšoft nahrazující pravidla. Je těžko uvěřitelné, že náš předseda a celé grémium neznají stanovy. To nejsou starší pánové ze Svazu zahrádkářů, ale politici, kteří momentálně předsedají Evropské unii. Jak je možné, že výkonná rada je nevýkonná a něco takového připustí?

Co tedy navrhujete?

Aby představitelé ODS, výkonná rada a grémium, revokovali své usnesení a kandidátku do eurovoleb sestavili znovu a řádně podle předem daných pravidel. Je evidentní, že minimálně kandidát Tošenovský stanovy nedodržel, když neměl nominaci Moravskoslezského kraje a byl jím toliko „doporučen“, nikoli zvolen. Okolnosti zařazení pana Cabrnocha jsou pak více věcí porušení „podzákonných“ norem v podobě pravidel pro sestavování kandidátky.

Text je „doplňkem“ k autorovu článku Kšefty a protikšefty, jenž vyšel v časopise Reflex 8/2009.

Revue Politika 2/2009
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru