Úvodní stránka  »  Články

Světe div se

Petr Duchoň | 20. 10. 2006
Poslat do Kindlu

Rubrika: Poznámky k událostem  |  

Europoslanci KSČM Daniel Strož a Jaromír Kohlíček předložili v Evropském parlamentu prohlášení o nepřípustnosti existence nových „železných opon". Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o pozdní, přesto významné prozření. To je v politickém světě obecně - a u našich komunistů zvlášť - mimořádně vzácnou událostí. Proto jsem si jejich prohlášení pozorně přečetl.

Byl jsem však zklamán. Pánové nejprve připomínají 45. výročí postavení Berlínské zdi a konstatují, že opatření typu „železné opony" nemohou nikdy a nikde nahrazovat politická řešení. Krkolomný dedukční veletoč přichází v další části textu. Sdělením, že existence „železných opon" kdekoliv na světě je v 21. století zásadně nepřípustná, si otevírají cestu ke kritice Izraele za stavbu zdi na Západním břehu a k odsouzení USA za budování bariér na hranicích s Mexikem.

Oba poslanci chtějí vyzvat vlády USA a Izraele, aby upustily od udržování a dalšího posilování zmíněných „železných opon". Jak má Izrael ochránit své obyvatele před sebevražednými nájezdníky, to už pánové neříkají. A neříkají ani to, jak se mají USA bránit nelegální migraci Mexičanů.

Mezi železnou oponou vybudovanou komunisty, jež stála životy tisíců lidí, a mezi „železnými oponami" v Izraeli a USA je stejný rozdíl jako mezi plotem koncentračního tábora a plotem kolem zahrádky. Ten první bránil lidem žít svobodně. Ten druhý je hrází proti nezvaným návštěvníkům, kteří se rozhodli zahrádku zničit anebo si jen přilepšit z toho, co se urodilo.

Jedině lidé zvláštního druhu mohou tento rozdíl nevidět. Naštěstí jich není v Evropském parlamentu mnoho. Prohlášení dosud podepsalo několik komunistů a představitelka Politiky 21 paní Bobošíková. Ostatní se v úžasu pozastavují nad tím, co všechno je možné.

Revue Politika 8/2006
Poslat do Kindlu

Rubrika: Poznámky k událostem  |  

Diskuse


nahoru