Úvodní stránka  »  Články

Neoconi a násobilka

Reakce na rozhovor s Petrem Hájkem v Revue Politika 10/2008

Vladimír Gregor | 29. 1. 2009
Poslat do Kindlu

Provokativní titulek je základ, to nemusím být ani poradce. Ale hledání podobností mezi posledními prezidentskými volbami v USA a porážkou ODS v loňských dvojích volbách (v rozhovoru s Petrem Hájkem v Revue Politika 10/2008 – pozn. red.), to je jiná káva. To už to musím mít v hlavě pořádně srovnané a rozlišovat jasně mezi dobrem a Dobrem, neokonzervativci první a druhé generace, starším a mladším Kristolem, neexistujícím výstřelem z Aurory a mediálně stvořeným Usámou bin Ládinem. Nemůžu ani ignorovat to, že islámský terorismus vytvořila americká vláda 11. září 2001.

O tom, proč neokonzervativci vlastně prohráli americké volby, v článku nic není. Jen to, že si nezaslouží Hájkův hlas, protože prosazují Dobro a ne dobro, a že se mu (s asi miliardou jiných lidí světa) nelíbí válka v Iráku.

Stejně jako Petr Hájek si o sobě myslím, že jsem pravicově orientovaný. Narozdíl od něj je však pro mě George W. Bush pravicový docela dost. Hlavně ve srovnání s Barackem Obamou. Zdá se mi, že Hájkův opravdu pravicový postoj – „tady nebudou žádné koncentráky, dámy a pánové, tady bude svoboda“ – je přesně to, co Bush v podstatě řekl Iráčanům. Možná to neměl dělat, co je mu do Iráku; však byl také v USA vystaven kritice i za to, že „vyváží“ demokracii do světa. Ale američtí kritici a analytici k tomu nepotřebují konstrukce o spiknutí 11. září 2001. Nepotřebují provokovat za každou cenu jako Petr Hájek.

Ten „pomáhá“ analyzovat volební prohru ODS tím, že beze zbytku akceptuje tvrzení levice, že za prohrané volby mohou zdravotnické poplatky. Argumentů, neřku-li důkazů moc nepotřebuje. Bohužel navíc neumí násobilku: 2000 korun na poplatcích měsíčně za „tři věčně nemocné děti“ je 2000/30 = 66 návštěv lékaře nebo lékárny, což je právě každý pracovní den s každým z oněch dětí. Tady Petr Hájek dělá „blbce tam dole“ ze čtenářů. Stejně jako když nám sugeruje, že hlavní problém ODS jsou „nositelé světla“.

Bezesporu má smysl diskutovat o tom, zda je ODS dost pravicová. Hledání laciných paralel však smutnému českému pravicovému voliči nepomůže o nic víc, než zakládání těch Pravých pravicových stran.

Revue Politika 1/2009
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru