Úvodní stránka  »  Články

Rakouský obrat k Izraeli

31. 12. 2014
Poslat do Kindlu

Již delší dobu lze vysledovat integraci proizraelského postoje do politiky části evropských krajně pravicových stran. Marine Le Penová hovoří o loajalitě k Izraeli, její zahraničně-politický poradce Aymeric Chauprade o povinnosti francouzských vlastenců podporovat Izrael v boji proti islamistům. Proizraelskou rétoriku si osvojil i nizozemský populista Geert Wilders.

Svobodomyslná strana Rakouska (FPÖ) pod vedením Heinze-Christiana Stracheho tyto postoje oficiálně zastává již delší dobu. Teď chce proizraelskou lini FPÖ ještě prohloubit. Částečně jde i o snahu zbavit se stínů minulosti, kdy byla strana vnímána jako útočiště bývalých nacistů. Dnes chce působit jako moderní pravicová strana bez antisemitských reminiscencí.

V oficiálním prohlášení mluví Strache o bezvýhradné podpoře práva na existenci a sebeurčení Izraele. Podle Stracheho má kvůli fašismu minulosti Evropa historickou odpovědnost za Izrael, který je ohrožen novým fašismem - islamismem.

Roku 2012 Strache podpořil izraelské akce proti Hamásu, když prohlásil, že jedná v sebeobraně. Už v roce 2010 navštívil izraelské osady na západním břehu Jordánu. K izraelským osadníkům provolal? „Naše srdce je s vámi!“ Při návštěvě památníku šoa Jad Vašem si však místo jarmulky nasadil čapku burschenschaftu, což působilo jako vysílání ambivalentních signálů.

Občas novou proizraelskou orientaci FPÖ provázejí jisté potíže. V polovině listopadu rozeslal poslanec FPÖ Gerhard Deimek proizrealské tiskové prohlášení. Uprostřed textu se objevila číslovka 88 (neonacistická šifra pro "Heil Hitler!"). Deimek se omluvil, s tím, že v jeho verzi se číslovka nevyskytuje. Sekretář FPÖ pak vysvětloval, že číslovku 8 dvakrát zmáčkla malá dcera tiskového referenta.

Strache se momentálně chystá na další návštěvu Izraele. Jeho záměrem je, aby si proizraelský postoj přisvojili všichni politici strany, včetně členů těch nejmenších obecních rad.

Z Die Presse zpracoval Bohumír Žídek

Revue Politika 12/2014
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru