Úvodní stránka  »  Články

Par avion XXIX.

17. 12. 2014
Poslat do Kindlu

Rubrika: Par avion  |  

V dnešním Par avion se zaměřujeme na německé protiislámské demonstrace, sněmy obou německých křesťansko-demokratických stran, senátní zprávu o vyšetřovacích metodách CIA a rozšiřování strategického partnerství mezi Indií a Vietnamem.

Antiislamistické demonstrace v Sasku

V Německu proběhla vlna demonstrací iniciativy Patriotischen Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes (Pegida, Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu). Demonstranti se snaží vyvolat reminiscence na demonstrace před 25 lety proti tehdejšímu režimu Německé demokratické republiky.

Na počátku byla říjnová výzva grafika Lutze Bachmanna k „večerní procházce“ Drážďanami. V pondělí 15. listopadu se v Drážďanech konalo již osmé shromáždění, jejž se zúčastnilo asi 10 tisíc demonstrantů. Proti nim přišlo demonstrovat dalších 9 tisíc lidí.

Na svých stránkách iniciativa Pegida požaduje navýšení prostředků pro policii, změnu současných zákonů týkajících se „azylu a vyhoštění“, ochranu „křesťansko-židovské západní kultury“ a politiku nulové tolerance vůči žadatelům o azyl a migrantům odsouzeným za trestný čin. Odmítá vznik paralelních společností s paralelními zákony a politiku „gender mainstreamingu“.

Ministr vnitra Thomas de Maiziére z CDU iniciativu odmítá jako nestoudnost. Uvádí, že v Sasku a Drážďanech, kde iniciativa působí, žijí jen 2,2 procenta cizinců. Hovořit o islamizaci tedy dává pramalý smysl.

Předseda Alternativy pro Německo Bernd Lucke vyjádřil s demonstracemi souhlas. Podle sociálního demokrata Ralfa Jägera předsedajícího Konfererenci zemských ministrů vnitra poskytuje organizace platformu pravicovým extremistům a pořádá štvavou kampaň proti cizincům.

Birgit Baumann (Der Standard): Neue Anti-Islam-Bewegung beunruhigt deutsche Politiker

CDU se chystá na koalici se zelenými

Angela Merkelová ve svém projevu na stranickém sněmu 9. prosince v Kolíně nad Rýnem prohlásila: „FDP je a zůstává naším přirozeným koaličním partnerem.“ Ale zdá se, že s liberály, kteří v minuých volbách ze spolkového sněmu vypadli, do budoucna nepočítá. Ve svém projevu dále řekla, že se zasadí o to, aby byla CDU znovu brána vážně jako strana silná v ekonomických tématech. To byla přitom ještě nedávno doména FDP.

Tvrdě kritizovala sociální demokraty, aktuálního koaličního partnera strany. Zejména způsob, jakým vládne rudozelená v Severním Porýní-Vestfálsku, kde vyjádřila absolutní podporu lídrovi CDU v zemských volbách na začátku roku 2017.

V zahraničně-politické části projevu řekla, že ukrajinská krize ohrožuje mírové uspořádání v Evropě a je třeba tyto věci nazývat pravými jmény. Krizi nelze vyřešit vojensky a společně s ministrem zahraničí (Frank-Walter Steinmeier, jehož jméno však neuvedla) nevynechají jedinou příležitost pro diplomatické řešení.

Další tvrdou kritiku si SPD vysloužila za to, že v Durynsku vstoupila do vlády vedené poststalinistickou Die Linke. Nezmínila však, že v této vládě jsou druhým juniorním partnerem postkomunistů zelení.

Místo toho uvedla, že byli už po volbách do spolkového sněmu v roce 2013 připraveni zvážit možnost černozelené koalice. Mnozí zelení však připraveni nebyli: „Škoda!“ Pak poděkovala hesenskému premiérovi Volkeru Bouffierovi za to, že v této spolkové zemi dokázal dojednat černozelenou koalici. Tato část projevu vyvolala velký aplaus a jásot delegátů.

Jedině silná CDU může podle Merkelové zabránit vzniku rudorudozelené vlády na spolkové úrovni. Tím implicitně zavrhla taktické hlasy pro FDP, aby se dostala do bundestagu. Preferovanou variantou se momentálně zdá spíše vláda se zelenými.

Hubertus Volmer (n-tv.de): Jubel für Schwarz-Grün, Merkel lobt die FDP - aber sie hilft ihr nicht

Mučení k dopadení bin Ladina nepřispělo

CIA léta tvrdila, že Usámu bin Ládina vypátrala na základě brutálních výslechů zadržených členů al-Kájdy. Podle 500stránkové zprávy z pětiletého vyšetřování CIA významně zveličovala efektivitu mučení a uváděla Bushovu vládu a Kongres v omyl, pokud šlo konkrétní metody výslechů. Některé z nich, např. umístění zapnuté vrtačky do bezprostřední blízkosti těla zadržené osoby, byly mnohem brutálnější, než se dosud vědělo.

V poznámce pod čarou je rovněž uvedeno, že odůvodnění irácké války Colinem Powellem bylo výsledkem nepravdivé informace, kterou CIA získala brutálním mučením libyjského občana Libiho, který tvrdil, že Irák podporoval al-Kájdu a poskytl jí pomoc s chemickými a biologickými zbraněmi. Libi později uvedl, že řekl pouze to, co si myslel, že jeho trýznitelé chtějí slyšet.

Zpráva zpochybňuje, že by se tajná služba k identitě bin Ládinova kurýra Abu Ahmeda al-Kuwaitiho dostala díky brutálním metodám výslechu. Výslovně se zde uvádí, že drtivou většinu použitelných informací o al-Kuwaitím získala CIA ze zdrojů nesouvisejících s programem Detention and Interrogation. Zadržené osoby, které byly podrobeny mučení, poskytly ohledně al-Kuwaitího smyšlené, nekonzistentní a obecně nespolehlivé informace.

Kurdské orgány v lednu 2004 zadržely bojovníka Hassana Ghula, kterého předaly CIA. Od něj pocházejí důležité detaily týkající se Kuwaitiho. Podle CIA je měl sdělit na základě mučení. Senátní zpráva tvrdí opak: Hodnotné informace předal dlouho před tím, než byl podroben nedrsnějším metodám výslechu. Ghul byl od začátku sdílný a poskytl dostatek informací pro 21 samostatných hlášení. Tvrdému mučení byl vystaven až poté.

Ghul by 59 hodin držen vzhůru a nebylo mu umožněno absolvovat lékařské vyšetření přesto, že si stěžoval na prudké bolesti zad. Zpráva uvádí, že navzdory mučení už Ghul již žádné další relevantní údaje neposkytl. Propuštěn byl roku 2006 a později byl zabit americkým bezpilotním letounem.

CIA však tvrdila, že původní informace byly spekulativního charakteru a po vystavení brutálním metodám výslechu je zadržený výrazně zpřesnil. Ghul se pravděpodobně stal součástí mediální kampaně, která měla prodat příběh, podle nějž mučení pomohlo vypátrat bin Ladina.

5. května 2011 CIA předala senátní vyšetřovací komisi dokument, který tvrdil, že Ghul poskytl zásadní informace vedoucí k dopadení poté, co byl brutálně vyslýchán. Senátní zpráva tuto variantu zpochybňuje. Informace, které umožnily usmrcení bin Ládina, byly od Ghula získány dlouho před tím, než byl poprvé podroben mučení.

Yochi Dreazen: (Foreign Policy): Zero Dark Dishonesty

Vietnam a Indie rozšiřují strategické partnerství

V roce 2015 se Vietnam stane na tři roky (do roku 2018) koordinátorem vztahů mezi zeměmi jihovýchodoasijské asociace ASEAN a Indií. Strategické zájmy obou zemí se v posledním roce významně sbližovaly a zdá se, že tento trend bude pokračovat i nadále. Nová indická vláda Nárendry Modiho chápe Vietnam jako nezbytného partnera pro svoji východní politiku. Indický prezident Mukherdží byl od 14. do 17. září na oficiální návštěvě Hanoje, z níž vzešlo společné prohlášení s vietnamským prezidentem. Podle něj je důležitou součástí strategického partnerství obou zemí spolupráce v oblasti národní obrany.

Indicko-vietnamská obranná spolupráce s sebou nese výměnné návštěvy na vysoké úrovni, prohlídky námořních přístavů, stavbu lodí, školení a budování kapacit, pomoc při udržování vojenského vybavení, mnohostranná cvičení a spolupráci na regionálních fórech typu summitu ministrů obrany ASEAN.

Indie Vietnamu poskytne výhodný úvěr 100 milionů dolarů. Ten výraznou část investuje do čtyř nových oceánských hlídkových lodí (OPV), které zastanou úlohy pobřežního dozoru, stejně jako protipirátské i vojenské mise. V současné době země jednají o rozšíření vojenského výcviku, aby zahrnoval výcvik pilotů v řízení ruského letounu Suchoi Su-30.

Kromě toho Indie poskytne výcvik 500 vietnamským členům ponorkových posádek. Dále Indie vietnamské armádě poskytla školení v oblasti informačních technologií a angličtiny. 28. října země podepsaly memorandum o porozumění, které zřizuje společné vietnamsko-indické výcvikové centrum anglického jazyka a informačních technologii na Telekomunikační univerzitě národní obrany v Nha Trangu.

27. října vietnamský premiér v rozhovoru s Modim uvedl, že Vietnam doufá v aktivní podporu ze strany Indie jakožto významné mocnosti v regionu ve věci územních sporů v Jihočínském moři. Indie i Vietnam se shodují, že je třeba se vyhnout použití síly a spory by se měly vyřešit mírovou cestou v souladu s mezinárodním právem. Zároveň volají po vzájemné spolupráci a koordinaci při zajišťování bezpečnosti v oblasti Jihočínského moře.

Dále země rozšiřují spolupráci v oblastech energetiky, obchodu a investic. V prohlášení z 28. října volají i po spolupráci na uvedení vietnamských družic na oběžnou dráhu.

Carl Thayer (The Diplomat): India and Vietnam Advance Their Strategic Partnership

V Norimberku jednal sněm CSU

O víkendu 12. a 13. Prosince se v Norimberku konal rovněž sněm bavorské CSU. Předseda CSU a bavorský premiér Horst Seehofer v úvodu odsoudil žhářský útok na budovy obývané uprchlíky, k němuž v Norimberku došlo bezprostředně před zahájením sněmu. Současně však sněm schválil programový dokument k integraci přistěhovalců, v němž varuje před zneužíváním dávek cizinci. Navíc se zdálo, ačkoliv se proti tomu Seehofer ohradil, že CSU chtěla navrhnout, aby měli cizinci povinnost mluvit i ve svých domácnostech německy. Autorka se proto ptá, zda se i CSU sama nepřidává k proticizinecké náladě.

Seehofer však hovořil o tvrdém postupu vůči pravicovému extremismu a islamofobním hnutím. Zároveň je však prý třeba brát vážně obavy lidí. Cizincům nikdo nehodlá mluvit do chodu domácnosti, k používání němčiny v každodenním životě mají být jen „motivováni“.

Předsedkyně CDU Angela Merkelová ve své zdravici uvedla, že je Bavorsko svojí rozpočtovou politikou vzorem pro Německo na spolkové úrovni. Dále přislíbila podporu ve věci finančního vyrovnání spolkových zemí, kde Bavorsko doplácí na svůj vyrovnaný rozpočet, zatímco špatně hospodařící země jsou zvýhodňovány na jeho úkor. Kromě toho pochválila i všechny ministry za CSU, jmenovitě pak ministra dopravy Alexandera Dobrindta.

Kromě toho však dala najevo, že si hodlá tvrdě prosadit svou v tématech, kde se s CSU rozchází. Seehofer totiž několik měsíců zpochybňuje nutnost výstavby nových elektrických vedení, kterou CDU považuje za nutnou součást politiky Energiewende. Přechod na nové zdroje energie se však bez výstavby nových elektrických vedení neobejde a je potřeba to veřejnosti otevřeně říkat, uvedla Merkelová.

Katharina Schuler (Die Zeit): Schöne Bescherung für die CSU

Připravil Bohumír Žídek

Revue Politika 12/2014
Poslat do Kindlu

Rubrika: Par avion  |  

Diskuse


nahoru