Úvodní stránka  »  Články

RP kompas listopad 2014

8. 11. 2014
Poslat do Kindlu

Rubrika: RP kompas  |  

Revue Politika nově přináší měsíční přehled veřejných akcí – především přednášek a diskusí –  na témata zajímavá pro naše čtenáře.

11. listopadu: Liberty Evening Praha – Teorie spravedlnosti (Rawls vs. Nozick)

Od 20 hodin v Krásných Ztrátách proběhne přednáška Davida Lipky v rámci série neformálních akcí Liberty Evening pořádané organizací Students for Liberty CZ.

Průvodní slovo organizátora:

„Harvard 70. let byl dějištěm jednoho z nejvíce fascinujících intelektuálních soubojů minulého století. Levicový liberál John Rawls svým magnum opus, A Theory of Justice, oživil zájem o obor politické a morální filosofie. V něm se pokoušel skloubit zdánlivě nesmiřitelné ideje svobody a rovnosti. Robert Nozick reagoval z pozic klasického liberalismu knihou Anarchy, State and Utopia, ve které obhajuje myšlenky svobody a minimálního státu. Po téměř půl století zůstavají jejich brilantní a provokativní argumenty stále vrcholem disciplíny.“

12. listopadu: 25 let demokracie a budoucnost svobody

Aliance evropských konzervativců a reformistů, Centrum pro studium demokracie a kultury a Pravý břeh pořádají ve středu 12. listopadu 2014 v 15:00 v prostorách kina Perštýn v Praze (Na Perštýně 6, Praha 1, vchod z Martinské ulice) besedu „25 let demokracie a budoucnost svobody“.

Hosté:

-         Alexandr Vondra

-         Petr Fiala

-         František Čuňas Stárek

-         Jana Marco

-         Milan Uhde

-         Ján Simkanič

-         Vojtěch Kotek.

Besedu bude moderovat Daniela Drtinová.

13. listopadu: Lessons of 1989, Czech Transition and Korean Peninsula – A Model for Peaceful Reunification?

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut a Velvyslanectví Korejské republiky v České republice za podpory Korea Foundation pořádají ve čtvrtek 13. listopadu od 15:00 v atriu vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1) seminář „Lessons of 1989, Czech Transition and Korean Peninsula: A Model for Peaceful Reunification?“

Akce bude zahájena předsedou správní rady vysoké školy CEVRO Institut Ivanem Langerem a velvyslancem Korejské republiky v ČR H.E. Moon Hayongem. Mezi hlavními řečníky nebudou chybět přední čeští, ale i korejští experti.

Řečníci:

-         Alexander Vondra, ředitel Centra transatlantických vztahů

-         Michael Romancov, Fakulta sociálních věd univerzity Karlovy

-         Tomáš Pojar, CEVRO institut

-         Stanislav Balík, Fakulta sociálních věd Masarykovy univerzity

-         Dušan Tříska, Institut Václava Klause

-         Ivo Pospíšil, Ústavní soud

Potvrzení účasti na pctr@vsci.cz.

13. listopadu: Atlas muslimských strašáků

Právě vychází kniha orientalisty a islamologa Bronislava Ostřenského.

Z anotace:

„Řada kontroverzních jevů, jež léta plní zpravodajské rubriky, se ale v příručkách o islámu nevyskytuje. Nezasvěcený pozorovatel tak může nabýt dojmu, jako by existovaly dva islámy, mediální a ten z knihoven či univerzit, jejichž průnik se zdá být minimální.

A právě tuto mezeru by měl zaplnit Atlas muslimských strašáků, jenž se soustředí na ta islámská či muslimská témata, která bývají tolik medializována – a mezi nemuslimy často přijímána s nepochopením či obavami.“

Knihu představí 13. listopadu od 19 hodin profesor Luboš Kropáček v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha).

14. listopadu: Liberální euroskepticismus – alternativa pro Evropu

14. listopadu probíhá v kongresovém centru U Hájků (Na Poříčí 42, Praha) od 17 do 20 hodin konference na téma liberálního euroskepticismu.

Tematické okruhy:

-         Volný obchod vs. jednotný trh

-         Pravice vs. levice, libertariánství vs. autoritářství

-         Dobrovolné euro

-         Volné cestování vs. nekontrolovaná imigrace

Řečníci:

-         Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů, europoslanec, frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD)

-         Richard Sulík, předseda strany Sloboda a solidarita, frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR)

-         David Coburn, europoslanec UKIP, frakce EFDD

-         Peter Lundgren, europoslanec Švédských demokratů, frakce EFDD

-         Markus Pretzell, europoslanec Alternativy pro Německo, frakce ECR

16. listopadu: Naše 20. Století

16. listopadu od 17 hodin pořádá Židovské muzeum v Praze (Maiselova 15, Praha) pořad představující pamětníky holokaustu, bratry Michala a Josefa Salomonovičovy. Mladší z nich, Josef, patří k nejmladším přeživším z lodžského ghetta a Osvětimi.

Moderuje Petr Sokol.

17. listopadu: Církev a revoluce

17. listopadu se v kostele sv. Voršily (Národní třída 8, Praha) od 17 hodin koná debata o roli církve v listopadových událostech roku 1989.

Z průvodního textu organizátora: „Církevní prostor tehdy znamenal jednu z nemnoha veřejných a kolektivních možností, jak demonstrovat odpor vůči vládnoucímu režimu a hledat k němu možnost alternativy. Vrcholem pak byl pochopitelně rok 1989, který se odehrával mimo jiné i ve znamení příprav na svatořečení Anežky Přemyslovny, které proběhlo 12. listopadu 1989 ve svatopetrské bazilice v Římě. Odjezd více než desetitisíců poutníků za železnou oponu, aby mohli být přímými svědky obřadu kanonizace, jen potvrzoval, že chatrné základy stavby komunismu se začínají rozpadat i u nás.“

18. listopadu: Globalizace, technologie a lidé

Organizace Students for Liberty CZ pořádá tento den od19 hodin 40 minut přednášku prezidenta evropského Microsoftu Jana Mühlfeita  na téma „Globalizace, technologie a lidé“.

Místo konání: Vysoká škola ekonomická v Praze (náměstí Winstona Churchilla 1938/4, Praha), v místnosti NB A.

20. listopadu: Majdan, rok poté

20. listopadu od 18 hodin promluví v Kinovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha) od 18 hodin reportér Tomáš Brolík o práci reportéra na východní Ukrajině a analytik Ondřej Soukup o událostech a dozvucích majdanské revoluce. Akce bude zakončena promítáním fotografií Eugena Kukly.

26. listopadu: Sudetští Němci 1848-1948

Knihovna Václava Havla (Ostrovní 13, Praha) ve spolupráci s Conditio human pořádá 26. listopadu od 18 hodin prezentaci knihy polského historika Piotra Macieje Majewského „Sudetští Němci 1848–1948. Dějiny jednoho nacionalismu.“

Připravil Bohumír Žídek

Revue Politika 11/2014
Poslat do Kindlu

Rubrika: RP kompas  |  

Diskuse


nahoru