Úvodní stránka  »  Články

Kooperace ODS a TOP 09 nepomohla. I tak bude potřeba

Vojtěch Navrátil | 27. 10. 2014
Poslat do Kindlu

Před šesti lety, kdy český stranický systém nejvíce tendoval směrem k bipartismu, se po druhém kole senátních voleb mapa s volebními obvody v Praze zbarvila do modra. Ve zbytku země do oranžova a na Znojemsku s příměsí rudé. Napravování následků tehdejší oranžové „tsunami“ slibovalo letos pro pravicovou opozici možné povzbuzení do dalších let. Opak se ukázal pravdou.

Byť senátní volby konané souběžně s těmi komunálními, dopadaly v dosavadní historii obnovené horní parlamentní komory pro vládní strany lépe, než ty následující, které se konají souběžně s krajskými volbami a tedy přibližně v polovině volebního období sněmovny, tak v nich doposud nikdy vládní strany opozici nepředčily. Až letos kandidáti nominovaní ČSSD, KDU-ČSL a ANO 2011 získali 19 ze 27 mandátů (další dva mandáty získali zelení kandidující v koalici s lidovci). Při přerozdělování mandátů, které ČSSD v roce 2008 získala, se tyto mandáty v rámci vládní koalice přeskupily mezi jednotlivé koaliční strany a vláda si tak udržela v Senátu většinu. Nutno podotknout, že jedním z důsledků tohoto přeskupování byl následně i rekordní počet sedmi senátorských klubů.

Pravicová opozice

I přesto, že vládním stranám pomohla k „pokrytí“ většiny obvodů svými kandidáty ve druhém kole i jejich značná ideová nesourodost, je konečný výsledek pro pravicovou opozici hodně tragický. A to navzdory faktu, že oproti roku 2012, kdy TOP 09 sebevědomě odmítla tehdejší obdobnou nabídku ze strany ODS na spojení sil v některých senátních obvodech, letos už za výrazně změněných politických podmínek obě strany na částečně společný postup vsadily.

Po jednom kandidátovi nasadila, buď ODS, nebo TOP 09, v osmičce obvodů, konkrétně v Lounech, Rychnově nad Kněžnou, Znojmě, Vyškově, Přerově, Olomouci, Karviná a Uherském Hradišti. To ostatně již dříve doporučoval ještě v širším měřítku i autor tohoto textu mimo jiné s poukazem na to, že by se jednotný postup dal dobře prodat i v těch obvodech, kde kandidovaly vysoce exponované osoby vládní sociální demokracie. A právě mnohé z nich, konkrétně Marcel Chládek nebo Alena Gajdůšková opravdu neuspěli, ovšem přičiněním jiných kandidátů.

Společný postup ODS a TOP 09 se ve vybraných obvodech nakonec ukázal být naprostým fiaskem snad s výjimkou Uherského Hradiště a Znojma, kde je od postupu dělilo 1,98, resp. 2,85 procentního bodu a jejich kandidáti se dívali na druhou postupovou příčku s uctivým odstupem. Obzvláště tragický pak byl výsledek kandidáta TOP 09/STAN v Přerově. I přesto by viditelný neúspěch této taktiky, pokud bude pokračovat současná nestandardní politická konstelace, kdy mimo jiné je z kdysi velké ODS malá a z TOP 09 jen o trochu větší strana, měl motivovat k pragmatické spolupráci v senátních volbách, kde vítěz bere vše.

Z geografického hlediska byl rovněž u výsledků kandidátů ODS a TOP 09/STAN v prvním kole zajímavý geografický aspekt, že vyjma Chebu a dvojice obvodů Louny a Rychnov nad Kněžnou, kde spolupracovali, postoupili kandidát jednoho z těchto uskupení v Čechách do druhého kola ve všech zbývajících 13 obvodech, zatímco na Moravě a ve Slezsku se jim to  z 11 případů nepodařilo ani jednou.

Dříve nemyslitelné ztráty

Občanští demokraté, pokud si odmyslíme čtyři roky starý úspěch kandidáta Miloše Vystrčila v  obvodu Jihlava, který částečně zasahuje na Moravu, tak na Moravě samotné, či ve Slezsku nezískali senátorský mandát už celých osm let. Také TOP 09 a starostové si ale budou muset nadále počkat na svůj zdejší první „zářez“.

Poprvé ve své historii také ODS nezískala mandát v žádném z pražských obvodů, což byl dříve naprosto nepředstavitelný fakt. Naopak poprvé od roku 2000, kdy se to podařilo Jaroslavu Mitlenerovi v souboji s Jiřím Dientsbierem st. v Mladé Boleslavi, kandidát ODS po prohře v prvním kole následně vyhrál ve druhém kole nad soupeřem, nekandidujícím za KSČM. I tak ale byly přes kupříkladu všechna prohlášení předsedy ODS, jenž by za úspěch byl snad schopen prohlásit i to, kdyby jeho strana nezískala ani jeden mandát, letošní senátní volby pro sněmovní pravicovou opozici naprostým debaklem. Teď bude mít dva roky k přemýšlení a především k činům, jak z tohoto srabu ven.

Revue Politika 10/2014
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru