Úvodní stránka  »  Články

Senát: jak pravice promarňuje příležitost

Vojtěch Navrátil | 8. 7. 2014
Poslat do Kindlu

Vztahy mezi TOP 09 a ODS se pohybují od konfliktů na jedné straně, přes koexistenci, až k okolnostmi vynuceným snahám o navázání pragmatické spolupráce. Poslední nabídka z jara 2012, kdy občanští demokraté nabídli TOP 09 vzájemnou spolupráci v některých senátních obvodech, však byla záhy druhou stranou odmítnuta. Nutno dodat, že ke škodě pravice jako takové.

Výsledkem byl, v důsledku rekordní nepopularity společné vlády i nekoordinovaného postupu, debakl. Jak jinak nazvat fakt, kdy do druhého kola za ODS a TOP 09 dohromady postoupil stejný počet kandidátů jako těch za KSČM, přičemž například v obvodech Benešov a České Budějovice stáli dokonce kandidáti ODS a TOP 09/STAN proti sobě. Reálně byl tedy počet obvodů, ve kterých měly pravicové strany ve druhém kole zastoupení, dokonce ještě nižší než u komunistů.

Po částečném přepsání politické mapy v loňských sněmovních volbách, kdy v pravicových vodách úspěšně lovilo ANO a po výrazné obměně vedení občanských demokratů, v podobě zvolení Petra Fialy do čela strany, už i TOP 09 usoudila, že by nebylo od věci alespoň v některých obvodech si navzájem nekonkurovat. Přesto je na prozatímních výsledcích vzájemné dohody patrné, jak hluboký je mezi oběma stranami příkop nedůvěry.

Dohoda se prozatím týká pouze šesti z celkem 27 obvodů, kdy ODS nominuje své kandidáty v obvodech Louny, Olomouc a Uherské Hradiště, zatímco TOP 09 byla svěřena nominace v obvodech Rychnov nad Kněžnou, Vyškov a Přerov. Ačkoli tisková zpráva TOP 09 praví, že „o nominaci dalších kandidátů za TOP 09 a Starosty, stejně jako o případné vzájemné podpoře s ODS v dalších obvodech, bude TOP 09 ještě jednat,“ tak varianta, že by se dohoda mohla rozšířit i na další obvody, nevypadá příliš reálně.

Zdá se, že ani jedna ze stran není ochotna k výraznějším ústupkům. ODS již oznámila jména svých kandidátů ve všech obvodech vyjma dvou pražských (metropole byla ale stejně tím posledním regionem, kterého se spolupráce měla týkat) a Kladna, zatímco TOP 09 nemá vedle čtyř pražských a jí svěřeného Přerova ještě jasno o třech mimopražských obvodech (Karviná, Znojmo, Zlín), kde už občanští demokraté ví, koho postaví.

Pokud by se dohoda měla týkat i těchto obvodů, pak by ODS buď musela ponechat TOP 09 Kladno, či by alespoň v jednom z trojice zmíněných obvodů musela stáhnout svého již oznámeného kandidáta, nebo by TOP 09 musela při rozdělování obvodů akceptovat nepoměr ve prospěch občanských demokratů. Ačkoli v politice platí, že nikdy se nemá říkat nikdy, nezdá se být úplně nejreálnější variantou, že by někdo byl ochoten k dalším ústupkům.

K podstatě výše zmíněné dohody bych měl dvě výtky. Ta první je k počtu zvolených společných obvodů a vynechání některých dalších, kdy šest obvodů je v porovnání s tím, kolik se okolo toho všeho namluvilo a napsalo, opravdu nízké a nedostatečné číslo. Chybí třeba poněkud překvapivě Cheb, kde vždy zvítězili kandidáti ČSSD a z pravice zde dosud postoupil do druhého kola pouze Jiří Gruša v barvách ODS, dále Žďár nad Sázavou, kde za ODS do druhého kola pronikla jen Miroslava Němcová při svém prvním neúspěšném pokusu o vstup do nejvyšších pater politiky. Jasným adeptem je na první pohled i Karviná, která byla v roce 1996 jediným ze 77 obvodů, kde ve druhém kole chyběl kandidát ODS a po dvou vítězstvích komunistických kandidátů zde v minulých volbách zvítězil kandidát ČSSD jako jediný už v prvním kole.

Zvažovány měly být i obvody Pelhřimov a Kladno, kde v dosavadních třech, resp. čtyřech hlasováních vždy vítězili sociální demokraté. Dalo by se alespoň uvažovat ještě i o některých dalších jako např. Znojmo, zatímco „venkovský“ olomoucký obvod (nepatří do něj Olomouc), který dohoda TOP 09 a ODS zahrnuje, by tam být nemusel.

Druhou výtkou je, že v případě koordinovaného postupu vedle toho, že to pro voliče vypadá lépe, by obě strany mohly mediálně a psychologicky lépe využít faktu, že sociální demokraté mají už čtyři roky v horní komoře většinu a prezentovat tak volby jako souboj jednotné pravicové opozice s vládou. Navíc by jim do not hrála skutečnost, že v obvodě Kladno obhajuje mandát ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier ml., v Pelhřimově předseda horní komory Milan Štěch, ve Zlíně místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková a v Lounech ministr školství Marcel Chládek, tedy výrazné tváře vládní ČSSD. To přímo vyzývá k vyslání jasného sdělení. Způsob, jakým občanští demokraté a TOP 09 pojali spolupráci a fakt, že ve zbylých obvodech navíc budou stát proti sobě, však takové sdělení činí nemožným.

Vzhledem k nedůvěře, která dlouhodobě ve vztahu mezi TOP 09 a ODS panuje, meze vzájemné spolupráce asi dosáhly svých limitů. Příležitost získat společným postupem tak zřejmě zůstane nevyužita. Na případné stesky však bude po volbách pozdě.

Revue Politika 7-8/2014
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru