Úvodní stránka  »  Články

Těžce vyzbrojená holubice

Zahraniční politika Paula Ryana

Bohumír Žídek | 17. 6. 2014
Poslat do Kindlu

Jeden z možných uchazečů o republikánskou prezidentskou nominaci v roce 2016 Paul Ryan se dlouhodobě profiluje především na ekonomických tématech a je považován za republikánského experta na federální rozpočet. Jelikož je to ale na prezidentského kandidáta trochu málo, pokusil se ve středu na konferenci organizace Center for a New American Security nastínit vlastní zahraničně-politickou vizi.

Ryan se vyjádřil, že ve válce proti terorismu by Spojené státy neměly váhat užít jakékoliv zbraně, kterou mají k dispozici, včetně bezpilotních letounů nebo ekonomických sankcí. Dále kritizoval Obamovu politiku v Afghanistánu; „Prezident prohlásil, že do konce roku 2016 stáhne každého jednoho vojáka – konec příběhu.“ Podle Ryana by Spojené státy neměly stahovat své jednotky dříve, než „dokončí svoji práci“.

Dále řekl, že by Američané měli se svými spojenci zahájit jednání o posílení trvalé přítomnosti NATO na hranicích východních států aliance. Za prostředek ujištění spojenců ve střední a východní Evropě o americké podpoře považuje i Transatlantické partnerství pro obchod a investice. Stejně tak podporuje i Transpacifické partnerství.

Ryan na konferenci ostře zkritizoval Čínu, kterou obvinil z porušování intelektuálního vlastnictví, podpory crony kapitalismu, porušování pravidel a volal po zvýšení výdajů na obranu. Přesto se Ryan necítí jako zahraničně-politický jestřáb, ale jako „těžce vyzbrojená holubice“. S Ryanovým označením za holubici kategoricky nesouhlasí komentátor magazínu The American Conservative Daniel Larison.

Ryanovy postoje v minulosti i současnosti lze podle Larisona beze všeho shrnout nálepkou jestřáb: „Jako téměř všichni Republikáni v tehdejším Kongresu Ryan nejen, že hlasoval pro autorizaci války v Iráku, ale byl i zastáncem agresivnější politiky.“

Revue Politika 6/2014
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru