Úvodní stránka  »  Články

Aliance s TOP 09 pro senátní volby?

A proč ne?

Bohumír Žídek | 15. 4. 2014
Poslat do Kindlu

ODS se rozhodla, že v podzimních volbách v některých obvodech nepostaví kandidáty a podpoří zástupce konkurenční Top 09, pokud ta v jiných obvodech na oplátku učiní totéž v opačném gardu. Podle posledních zpráv z konce března se zdá, že Top 09 na nabídku kývla. K tomu jen několik stručných poznámek.

Na internetu ODS sklidila množství negativních ohlasů, především od ideových puristů, ale snad i od pravicových nostalgiků (více o tomto dělení zde). "Spojit se s kryptolevičáckou Topkou? Jestli je tohle ta nová Fialova ODS, tak ať s námi tedy nepočítá." Zhruba tak se dají shrnout kritické hlasy.

Samozřejmě, ideje jsou velmi důležité. Jejich absence ODS v minulých letech v každém případě srážela. Faktem rovněž zůstává, že vize Schwarzenbergovy Top 09 se konzervativně-liberálním myšlenkám příčí snad ve všem, v čem jen může. Ať se vám to však líbí, nebo ne, v politice má vedle idejí své místo i jistá míra pragmatismu, chcete-li účelovosti.

Před dvěma lety prodělala ODS v senátních volbách výraznou porážku. Její drtivost spočívala především v tom, že výrazná část jejích kandidátů skončila už v prvním kole. Včetně některých obhajujících senátorů. Ve druhém kole se pak často vzájemně utkali zástupci ČSSD a KSČM.

Nepochybujme, že občanští demokraté tuto porážku patřičně zanalyzovali. Pravděpodobně dospěli k závěru, že před branami druhého kola jejich kandidáti zůstali i vinou toho, že se někteří voliči rozhodují mezi nimi a kandidáty Top 09. Potom by bylo hloupé, ba trestuhodné, pokud by na to ODS nijak nezareagovala. Přenechat některé obvody svému rivalovi výměnou za to, že od něj bude mít v těch ostatních pokoj, je velmi chytrý tah. O ideové výbavě současné ODS přitom neříká vůbec nic.

Znamená to jen, že raději něco obětuje za naději zisku alespoň části mandátů, než aby do druhého kola, natož do Senátu, nedostala vůbec nikoho.

Revue Politika 4/2014
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru