Úvodní stránka  »  Články

Par Avion XIV.

29. 3. 2014
Poslat do Kindlu

Rubrika: Par avion  |  Témata: USA, Rusko, Ukrajina, geopolitika, bezpečnost

Jak vyhrát novou studenou válku, jaké geopolitické změny čekají svět po ruské anexi Krymu a proč se stále více militarizuje americká policie.

Expert na Rusko, profesor John Schindler, představil v magazínu Politico svůj návod na to, vyhrát  nad Ruskem „studenou válku 2.0“ Ve stručnosti: Rusko vede novou studenou válku, aby zvrátilo výsledky té předchozí. Snowden sebou do Ruska vzal pravděpodobně i americké vojenské plány, díky čemuž je teď Rusko ve zpravodajské převaze. NATO by mělo posílit své konvenční kapacity, země, a je nutné, aby Aliance přehodnotila svůj tolerantní přístup ke státům, které nevydávají na obranu požadovaná 2 % HDP. Západ může vyhrát, protože Rusko svoji brilantní taktiku často kombinuje strategickou težkopádností.

Deník Guardian v bodech shrnul geopolitické změny, ke kterým povede ruská anexe Krymu: dojde k semknutí NATO, Rusové minimálně částečně ztratí svůj vliv v londýnské City, poroste tlak na průzkum ložisek břidličného plynu s cílem vymanit ze s energetické závislosti na Rusku a dojde k obnovení iredentismu.

Týdeník Economist přinesl článek „Paramilitary Police“, v němž autoři rozebírají trend narůstající militarizace americké policie. Takzvané taktické policejní týmy, běžně označované jako SWAT, byly v minulosti nasazované při obzvláště náročných akcích, jako je neutralizace aktivního střelce, nebo osvobození rukojmích. V posledních letech, píší v Economist s odvoláním na mínění právních expertů, mnohá policejní oddělení posílají SWAT i k řešení případů a situací, které v minulosti řešila standardní hlídka. Některá města využívají oddílů SWAT jako bežných patrol a výjimkou nejsou ani kuriozity jako razie proti nelegálním pokerovým turnajům.

Připravil Ondřej Šlechta.

Revue Politika 3/2014
Poslat do Kindlu

Rubrika: Par avion  |  Témata: USA, Rusko, Ukrajina, geopolitika, bezpečnost

Diskuse


nahoru