Úvodní stránka  »  Články

Pyrrhovo mlčení kolem Krymu

Petr Strejček | 26. 3. 2014
Poslat do Kindlu

Rubrika: Poznámky k událostem  |  Témata: Rusko, Ukrajina, Čína, Krym

Rusové se radují, Číňané mlčí. Krymský precedent se však jednou Moskvě vrátí na Dálném východě.

Atmosféra okolo krymské krize se pomalu uklidňuje a média se budou poohlížet po jiném, výživnějším tématu. Při krátkém ohlédnutí za událostmi si dovolím připojit svůj názor k výstižnému stanovisku Henryho Kissingera, který ve Washington Post napsal: „…For the West, the demonization of Vladimir Putin is not a policy; it is an alibi for the absence of one. Západ pravděpodobně zaspal již po ukrajinských událostech v letech 2005/6 a začleňování Ukrajiny do všech západních organizací mělo začít dříve a za jiného ukrajinského vedení.

Krymská situace ve svém vlastní poselství může mnohé znovu donutit přemýšlet nad vybudováním raketového deštníku, jak dokazuje například nápad amerického senátora McCaina. Původní "radar" měl ovšem chránit americké spojence v Evropě především proti terorismu z rizikových států.

Nechci ruskou zahraniční politiku hodnotit ani normativně, ani objektivně. I v 21. století si na dobrou vůli a právo mezinárodní politika nehraje a především Evropská unie, stále bez telefonního čísla na pana Evropu, by si měla události vyhodnotit nejpečlivěji ze všech. Politika je stále „uměním možného“ a Moskva jen využila slabosti potenciálních protivníků, nic víc. Evropská unie nedokázala efektivně vyřešit problém ve svém sousedství a ujišťování evropských úředníků, jak ekonomické sankce dramaticky postihnou Kreml a následná slova Angely Merkelové, že postihy budou jen dočasné, pouze výstižně dokreslují situaci v Unii.

Nedá se přesně definovat, kdo vyhrál a kdo prohrál. Evropa a Západ zůstali pravděpodobně na svém a okleštěná Ukrajina se na druhou stranu bez ruské koule na noze možná pohne směrem na Západ. Nejvíce pak utrpěly Západem propagované hodnoty, jako respektování mezinárodního práva a teritoriální integrity.

Ruského posílení bylo dosaženo i za přispění čínského mlčení a nezúčastněnosti. Samotní Číňané ve svém prohlášení, kterým vyjádřili svoje postoje k situaci na Krymu, vyjádřili zhruba toto: „vzali jsme v úvahu i historické a současné faktory ukrajinské záležitosti.“ V této na první pohled nenápadné formulaci se skrývá mnohé.

Historické a současné okolnosti čínské migrace na ruském Dálném východě (především do Amurské oblasti a Primorskeho Kraje) mohou mít za několik let podobné důsledky. Trpělivý Peking si dokázal na britský Hongkong a portugalské Macao počkat 99 let. Právě trpělivost, historické a současné faktory posílené čínským mlčením k událostem na Krymu mohou za několik desítek let pro Kreml vyznít v jiných oblastech a v naprosto jiných souvislostech.

Revue Politika 3/2014
Poslat do Kindlu

Rubrika: Poznámky k událostem  |  Témata: Rusko, Ukrajina, Čína, Krym

Diskuse


nahoru