Úvodní stránka  »  Články

Par avion X.

29. 1. 2014
Poslat do Kindlu

Ztráta amerického kreditu u spojenců a drama na Ukrajině. To jsou témata, jež nás tento týden zaujala na stránkách světových médií a think-tanků.

Mohou být Spojené státy pro své spojence nadále důvěryhodným partnerem? Ptá se Ian Bremmer v článku na Huffington Post. V úpadku je nikoli ekonomický model, jak ostatně dokazuje například boom těžby břidličného plynu v USA, který má potenciál změnit světový trh s energiemi, ale právě model politický. Američané vládu k vlastní prosperitě nepotřebují. Byla to však vláda, kdo chaotickou zahraniční politikou bez podpory americké veřejnosti podemlel důvěru v USA u spojenců a partnerů po celém světě.

Dramatické události na Ukrajině hýbou světovým veřejným míněním. Analytik společnosti Eurasia Group Alex Brideau se domnívá, že ukrajinský prezident Janukovyč nedokončí své funkční období, ačkoli ještě může vládnout několik měsíců. Bez Janukovyče je podle Brideaua pravděpodobné, že dohoda s EU bude opět na stole. Vyloučeno není ani to, že Janukovyč bude podobně jako Tymošenková čelit politickému procesu.

Zdrženlivější v soudech o budoucnosti Ukrajiny a skeptičtější k možnosti vyšachování Ruska ze hry je George Friedman ze Stratforu. V jednom ze svých posledních textů tvrdí, že těsnější integrace Ukrajina-EU představuje potenciálně smrtelnou hrozbu pro ruskou národní bezpečnost. To je v příkrém rozporu s oficiálním postojem a stanoviskem západních představitelů. Ti totiž zpravidla jen opakují naučené fráze o demokracii a politické odpovědnosti, ale k tvrdé geopolitické hře bez příkras se přiznat stydí.

Připravil Ondřej Šlechta.

Revue Politika 1/2014
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru