Úvodní stránka  »  Články

Par avion IX.

21. 1. 2014
Poslat do Kindlu

Paralely s předvečerem první světové války, úspěch politických reformátorů a morální porážka intervencionismu na Blízkém východě. To jsou témata, jež nás na stránkách světových médií a think-tanků zaujala minulý týden.

Letošní rok si svět bude připomínat stoleté výročí vypuknutí „velké války“, později nazvané první světová. Pochopitelně se začínají objevovat úvahy, zda lze dnes vysledovat podobné paralely ve vztazích mezi mocnostmi, jež před sto lety vedly ke katastrofě. V článku 1914 Revisited? si tuto otázku položil i Joseph S. Nye, americký politolog a tvůrce konceptu „soft power“. Hned zkraje uvažuje jasně – svět se změnil především v tom, že současní vládci mají jaderné zbraně, což jim dává do rukou ekvivalent křišťálové koule umožňující dohlédnout důsledky toho, jak by dnes svět vypadal po eskalaci. Nelze ovšem ignorovat, píše Nye, že v obdobné pozici jako v roce 1913 císařské Německo a Velká Británie se dnes nachází Čína se Spojenými státy.

Americká historička, novinářka a manželka současného polského ministra zahraničních věcí Anne Applebaum v komentáři na stránkách Washinghton Post srovnává dění na Ukrajině s politickým vývojem v Indii, kde před blížícími se celostátními volbami posilují různé reformní strany slibující očistu politiky a zejména boj proti zkorumpované moci. Připomíná, že skutečnou zkouškou jakéhokoli protestního hnutí v demokracii je nikoli úspěch pouličních protestů, ale schopnost vytvořit a nabídnout politickou alternativu a tu se následně pokusit po volbách uvést v praxi.

„Demokracie v Bagdádu povede k míru v Jeruzalémě“ – francouzská politoložka Dominique Moisi cituje někdejší arogantní heslo neokonzervativců na pozadí nedávných událostí, kdy islamistické milice převzaly plnou kontrolu nad iráckými městy Falúdža a Ramádí. Snad nic nedokáže lépe, píše Moisi, dokreslit dvojitou (strategickou i morální) porážku americké politiky intervencionismu uplynulých deseti let na Blízkém východě.

Připravil Ondřej Šlechta.

Revue Politika 1/2014
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru