Úvodní stránka  »  Články

Edward Snowden: americký hrdina a skutečný patriot

Bohumír Žídek | 13. 1. 2014
Poslat do Kindlu

Nejvýznamnější osobností uplynulého roku byl podle deníku Guardian Edward Snowden. Nechybělo mnoho, aby se stal osobností roku i podle magazínu Time. Někteří čeští komentátoři a politici o něm však hovoří jako o zrádci či užitečném idiotovi Moskvy. Nedokáží pochopit, že Snowden je hrdina a skutečný americký vlastenec.

Jak svým rozhodnutím potvrdil i federální soudce Richard Leon, počínání NSA odporuje čtvrtému dodatku americké Ústavy; nabývá téměř „orwellovských“ rozměrů. Hovořil o tom i Snowden ve svém vánočním poselství. Analytik televize Fox a bývalý soudce nejvyššího soudu státu New Jersey Andrew Napolitano tvrdí, že Snowden americkým občanům přinesl informace o jednom z nejmasivnějších porušování amerických principů, hodnot a Ústavy v historii.

Loajalita vůči Ústavě, zemi a jejím občanům je důležitější než loajalita vůči tyranovi, který ústavní principy pošlapává, svoji zemi ničí a její občany utlačuje. Alespoň pro skutečné americké patrioty, mezi něž Snowden patří. Nemůže přitom být pochyb, že postavit se nemilosrdné mašinerii Obamovy vlády chtělo nesmírnou odvahu. Snowden svým rozhodnutím riskoval (a nadále riskuje) svůj život a svobodu, aby bojoval za principy.

Komentátor rakouského deníku Der Standard Eric Frey ve svém sloupku prezidentu Obamovi radí, aby se inspiroval nedávnou Putinovou amnestií a Snowdena omilostnil. Takový krok by podle Freye nebyl jen cynickým aktem autokrata jako v případě Putina, nýbrž znamením, že USA jsou právním a slušným státem. Problémem však je, že je to právě Obama, kdo se na brutálním pošlapávání amerického právního státu podílí ze všech nejvíce. Snowdenovo omilostnění by nejenže bylo stejně pokrytecké a cynické jako to Putinovo. Ono ve skutečnosti vůbec nepřichází v úvahu. Snowden totiž ukázal, že by se před soudem měl zodpovídat především sám Obama.

A když už jsme u srovnání Putina a Obamy, je zajímavé, že mnozí obviňují Putina z toho, že stál za zmlácením ukrajinské novinářky, ačkoliv důkazy, že jde skutečně o dílo ruského režimu, neexistují. Naproti tomu například o řádění Obamových dronů se toho ví dost. Kdo je za ně zodpovědný, je poměrně jasné. Stejně tak se ví, že mezi oběťmi jsou i tři američtí občané, což je protiústavní, či to, že tyto akce probíhají v zemích jako Jemen nebo Pákistán, s nimiž USA oficiálně neválčí (což je situace, kterou Ústava rovněž nezná). Nic z toho nikomu nevadí. Místo toho vadí Snowden, který se provinil tím, že upozornil na další pošlapávání amerických hodnot a zkomplikoval Obamovi jeho odsouzeníhodnou činnost.

Revue Politika 1/2014
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru