Úvodní stránka  »  Články

Par avion VIII.

20. 12. 2013
Poslat do Kindlu

Analýza slabin EU vůči ruské politice na Ukrajině, názorová proměna Zbigniewa Brzezinského v aktuálních souvislostech, osud bitcoinu a pokračování hádek mezi USA a Německem o odposleších. To jsou témata, jež vám nabízíme v našem nejnovějším přehledu významných textů za poslední týden.

Síla Ruska je živena slabostí Západu, tvrdí v článku How Putin Outfoxed West v německém týdeníku Spiegel Christian Neef a Matthias Schepp. Za pozornost stojí pasáž, ve které autoři připomínají koncept Ruska jako „liberálního impéria“, představeného a navrženého před deseti lety otcem ruské privatizace Anatolijem Čubajsem.

Netradičním názorem na situaci na Ukrajině překvapil Zbigniew Brzezinski, jedna z nejbarvitějších figur zahraniční politiky USA. Ve smířlivě laděném textu zveřejněném na stránkách Financial Times Brzezinski nepranýřuje nemohoucnost Unie ani se nestrefuje do charakteru Ruska, ale tvrdí, že demokratizace Ukrajiny (ve smyslu její integrace do západních struktur) je nevyhnutelná, stejně jako je dříve či později nevyhnutelná podobná změna v Rusku. Překvapivé názory od člověka, který několik let ve službách americké administrativy pomáhal vyostřovat napětí mezi Západem a SSSR. Kdo je však obeznámen s jeho poslední knihou Strategic Vision, ví, že oproti svému nejslavnějšímu dílu Velká šachovnice svůj názor na Rusko razantně změnil a zasazuje se o jeho hlubší sblížení se Západem.

Do internetové opensource platební sítě Bitcoin byly vkládány nemalé naděje. Jenže v posledních dnech a týdnech oslavovaný bitcoiny několikanásobně ztratily na hodnotě. A viníkem jsou podle všeho nová opatření v Číně, kde hlavní burza pro obchody s touto měnou oznámila, že už nepřijímá vklady v jüanech. Jak to bude s bitcoiny dál, se zamýšlí The Economist.

Ještě nezaschl inkoust na koaliční smlouvě německé vlády, jíž je Angela Merkelová staronovou kancléřkou, a na obzoru je další pokračování evergreenu „Snowden a odposlechy evropských spojenců“. Jak informuje The Guardian, Během zuřivé výměny názorů s Barackem Obamou přirovnala Angela Merkelová špehovací praktiky Spojených států ke špehování, které prováděla Stasi, komunistická tajná policie v bývalé totalitní Německé demokratické republice. Německá kancléřka také řekla americkému prezidentu, že se americkému úřadu NSA nedá důvěřovat, protože umožnil, aby si odtamtud whistleblower Edward Snowden odnesl obrovské, dosud neidentifikované množství tajných státních informací.

Připravil Ondřej Šlechta.

Revue Politika 12/2013
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru