Úvodní stránka  »  Články

Par avion VI.

O čem se píše na webech předních názorových magazínů a think-tanků

26. 11. 2013
Poslat do Kindlu

Manifest Geerta Wilderse, dění na Ukrajině a americko-íránská dohoda o zmírnění sankcí. To všechno a mnohé další zaujalo redakci Revue Politika na stránkách předních názorových magazínů a think-tanků v období od 19. do 25. listopadu 2013.

Evropská kontrarevoluce je na spadnutí, myslí si ve svém manifestu o znovuzrození evropského patriotismu Geert Wilders. Očekává tvrdý boj a očerňovací kampaň proti evropským národovcům, ale věří, že eurovolby v příštím roce nakonec přinesou svržení starého řádu v podobě dnešní unie centralistů, byrokratů a eurofederalistů. Na jejich místo by měly nastoupit národní státy, jejichž občané touží po tom vzít si svou suverenitu zpět. Asi to tak nějak patří k duchu doby - volání po přehodnocení hodnot a potřebě dát systému tvrdou ránu. Dnes není problém nalézt shodu na tom, že EU za stávajícího aranžmá dál nemůže. Problém podobných textů je, že se hezky čtou, ovšem končí u toho, co by být nemělo. Ano, nebude špatné (dokonce to bude ozdravné!), jestli se (pokud vůbec) zkostnatělé unijní instituce otřesou po velkém volebním úspěchu evropských nacionalistů a euroskeptiků. Ale co dál?

V týdeníku The Economist vyšla pěkná analýza o pozadí současného dění na Ukrajině. Čím dál více se ukazuje, že Janukovyč, který nikdy v minulosti proevropský kurz své země a priori neodmítal, hraje o jediné – lavírováním nechá Východ i Západ přihazovat v naději, že dalšími penězi nastartuje skomírající ukrajinské hospodářství a pojistí si vítězství v příštích prezidentských volbách.

Zprávou číslo jedna minulého týdne, která budí současně naděje i rozpaky, bylo uzavření americko-íránské dohody o zmírnění sankcí výměnou za to, že se Teherán zaváže neobohacovat uran nad kritických 5 %. Obě strany byly ke stolu bezesporu dovedeny i jinými, než bezprostředními zájmy dohodnout se na jaderném programu. Geopolitickou logiku kroku, který v případě svého úspěchu vstoupí do učebnic diplomacie, poodhaluje Stratfor.

A jestli se vám při sledování mezinárodní politiky ze záplavy komentářů, analýz a divokých předpovědí netočí hlava, nelze než doporučit tradiční výhled na budoucí rok tradičně vydávaný redakcí The Economist (o „The World in 2014“ více zde). V plné verzi je sice dostupný jen pro předplatitele, na začátku prosince se ovšem objeví ve vybraných prodejnách a úderem Nového roku spatří světlo světa i české vydání.

Připravil Ondřej Šlechta.

Revue Politika 11/2013
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru