Úvodní stránka  »  Články

Par avion V.

O čem se píše na webech předních názorových magazínů a think-tanků

19. 11. 2013
Poslat do Kindlu

Rozhovor s Marine Le Pen, Velká Británie na rozcestí a trable se zaváděním Obamacare. To všechno a mnohé další zaujalo redakci Revue Politika na stránkách předních názorových magazínů a think-tanků v období od 9. do 18. listopadu 2013.

Dnes netradičně z českých luhů a hájů. Server Česká pozice přinesl prostřednictvím svého francouzského spolupracovníka rozhovor s předsedkyní francouzské Národní fronty Marine Le Pen. Přes jednu podstatnou vadu, a sice že Le Pen nebyla v rozhovoru konfrontována s žádnými protiargumenty a celé interview vyznělo jako práce PR oddělení strany, je to velmi cenné číst. Nabízí se řada úhlů pohledu. Za prvé, obsah rozhovoru jako ilustrace doutnajícího politického napětí v Evropě. Za druhé, rozhovor jako důkaz polepšování se dlouhá léta stigmatizované národovecké pravice, která se v Evropě hlásí o slovo jako reálná síla reprezentující legitimní požadavky narůstajícího počtu voličů volajícího po „svržení bruselského monstra“. A konečně za třetí fakt, že relevantní české médium si dovolilo prolomit tabu a promluvit s „extremisty“, což bylo ještě nedávno neslýchané. Teď jen, zda počin „babišovské“ České pozice povede k zamyšlení novinářského mainstreamu nebo bude odsouzen jen jako další důkaz ohrožení demokracie v zemi…

Jiné starosti mají ve Velké Británii. Ta kdysi byla světovou velmocí a vládcem světových moří, ale po druhé světové válce přišla o své koloniální panství. Jak si všímá týdeník The Economist, dnes stojí Británie na podobném rozcestí. V komentáři s výstižným názvem Britain: Little England or Great Britain zdůrazňuje obavy, že případná uzavřenost Británie povede jen k dalšímu rozkladu země. Británie by prý měla zůstat v EU a tlačit na méně byrokracie, ale současně se více otevřít imigraci, protože potřebuje pracovní sílu. Těžko si představit horší dilema.

Zavádění tzv. Obamacare ve Spojených státech dnes připomíná (pravda ve větším) rozjezd informačního systému pro výplatu sociálních dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí ještě pod vedením Jaromíra Drábka. Tehdy také totálně zkolaboval internetový systém, který měl lidem pomoci uzavírat zdravotní pojištění. Prezident Barack Obama slíbil, že to do konce listopadu zlepší. I spíše prodemokratický The Washinghton Post ale uznává, že se to nejspíš nepovede. Lidem tak podle listu nezbude nic jiného, než si pojištění vytelefonovat nebo si zajít osobně do pojišťovací společnosti.

Připravil Ondřej Šlechta.

Revue Politika 11/2013
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru