Úvodní stránka  »  Články

Par avion III.

O čem se píše na webech předních názorových magazínů a think-tanků

22. 10. 2013
Poslat do Kindlu

Úspěchy evropských populistů, jež straší mainstreamové strany, nekončící debata nad soumrakem Spojených států, prezident Obama a jeho obrat o 180 stupňů a rasismus v Rusku. To všechno a mnohé další zaujalo redakci Revue Politika na stránkách předních názorových magazínů a think-tanků v týdnu od 15. do 21. října 2013.

Jak zareagovat na rostoucí popularitu evropských populistických, nacionalistických a euroskeptických sil? Stoupající procenta francouzské Národní fronty a podobných uskupení ze západní Evropy ukazují na to, že po eurovolbách na jaře příštího roku se Evropský parlament patrně dost promění. Mnoho se s tím však dělat nedá, jelikož Evropa se politicky točí v kruhu, dočteme se v New York Times. Úspěchy národních populistů evropskou myšlenku podemílají, jenže ti se vezou mimo jiné právě na kritice celoevropské politiky škrtů v sociálních výdajích a fiskální disciplíny vynucované motorem EU Německem.

NYT Editorial: Europe´s Populist Backlash


Debata nad tím, zda Spojené státy přicházejí (nebo již přišly) o své globální prvenství v posledních měsících nabrala na intenzitě. Nejprve ruský prezident Vladimír Putin vmetl na stránkách New York Times Američanům do tváře jejich pocit vlastní výjimečnosti, načež minulý týden komentovala státní čínská tisková agentura Sin-chua neschopnost vlády Baracka Obamy dohodnout se s republikány na financování státního rozpočtu jedovatým „asi přišel čas, aby zmatený svět začal uvažovat o budování neamerikanizovaného světa“. O určité deamerikanizaci mezinárodních vztahů se hovoří neustále, problém je prozatím v tom, jak poznamenal komentátor The Atlantic Zachary Karabell, že slábnoucí Amerika je i v případě nejhoršího scénáře (psáno v době, kdy ještě k prozatímní dohodě mezi prezidentem a republikánskou opozicí nedošlo) stále ekonomicky silnějším hráčem než desítky rozvíjejících se ekonomik dohromady.

Zachary Karabell: The Upside of A De-Americanized World


Fred Hiatt se vrací k měsíc starému projevu Baracka Obamy před Valným shromážděním OSN. Ve světle toho si pokládá otázku, zda ještě Spojené státy podporují myšlenku celosvětového prosazování lidských práv a demokracie. A překvapivě odpovídá, že ne. Proč si to myslí, se dočtete v jeho komentáři pro Washinghton Post.

Fred Hiatt: Obama´s U-turn on democracy and human rights


Minulý týden žilo Rusko kromě jiného demonstrací svolanou kvůli vraždě mladého Moskvana kavkazským přistěhovalcem. Jenže demonstrace se vyvinula v plnohodnotné etnické nepokoje, do kterých se vedle radikálů a moskevských ultras zapojili i běžní občané. Anna Nemtsova na stránkách Foreign Policy události a reakce na ni využila k ilustraci rychle se rozšiřující xenofobie a rasové nenávisti v Rusku. Obyčejní bílí Rusové se dívají na Kavkazany jako na úhlavní nepřátele, policie více kontroluje liberální opoziční aktivisty než chuligány útočící na přistěhovalce, roste poptávka po důslednější kontrole hranic, zákonodárci zvažují zavedení speciálního dokladu, bez něhož nebude možné, aby si přistěhovalec koupil byt, a na xenofobní vlně se dokonce vezou i někteří opozičníci jako například Navalnyj. Nemtsova připomíná, že rasové pnutí uvnitř ruské společnosti může být za jistých okolností pro Kreml dokonce výhodné; odvádí totiž pozornost od skutečného obrazu dnešního Ruska, od ekonomických problémů a v neposlední řadě od klesající popularity samotného prezidenta Putina.

Anna Nemtsova: The Race War in Russia´s capital

Připravil Ondřej Šlechta.

Revue Politika 10/2013
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru