Úvodní stránka  »  Články

Par avion I.

O čem se píše na webech předních názorových magazínů a think-tanků

8. 10. 2013
Poslat do Kindlu

Snaha americkému Kongresu vybřednout z shutdownu, kdy vláda operuje bez schváleného rozpočtu, námluvy s Íránem, skepse k oživení eurozóny a nejisté vyhlídky putinovského Ruska, to jsou témata, jež redakci Revue Politika zaujala na stránkách předních názorových magazínů a think-tanků v týdnu od 1. do 7. října 2013.

Fareed Zakaria se na svém blogu GPS snažil odpovědět na otázku, co lze v následujících dnech očekávat v americkém Kongresu, pokud radikální část republikánů bude i nadále ve snaze obstruovat zákon Affordable Care Act (známý také jako Obamacare) blokovat potřebné legislativní procesy a Kongres odmítne navýšit dluhový strop. Prezidentovi by se v tu chvíli nabízely dvě možnosti: buď dluhový strop v podstatě ignorovat, nebo závazky vůči věřitelům splácet přednostně na úkor jiných výdajů. Zakaria si také všímá dvou podstatných věcí: první je neexistence konsenzu mezi stranami, jež nemá v americké politické historii obdoby. Druhou je poznání, že neschopnost zákonodárců dojít ke kompromisu a snaha části kongresmanů prosadit svou vůli bez ohledu na okolnosti a fakt, že nedohoda poškozuje americkou ekonomiku jako celek, má katastrofální dopady na již tak slábnoucí reputaci Spojených států ve světě.

Fareed Zakaria: How to solve the crisis in America


Předmětem značného zájmu je v poslední době opatrný proces vzájemného oťukávání a sondování mezi emisary Íránu a Spojených států. Prezidenti obou států spolu dokonce poprvé od islámské revoluce z roku 1979 hovořili – po telefonu. George Friedman ze zpravodajského think-tanku Stratfor se ve svém textu snaží uvést věci na pravou míru. Mírní nadšení, ale zároveň tvrdí, že cesta možného usmíření mezi USA a Íránem není nemožná.

George Friedman: U.S. and Iranian Realities


To Simon Tilford z think-tanku Centre for European Reform mírní přesvědčení, jež získalo značnou vzpruhu výrazným vítězstvím německé Angely Merkelové v nedávných volbách, že eurozóna je z nejhoršího venku. Tilford je skeptický k předpokladům rychlého ekonomického růstu eurozóny. Připomíná, že růst je stále příliš pomalý a spotřeba nízká na to, aby se dalo hovořit o šanci na udržitelný trend postupného uzdravení eurozóny. Zároveň tvrdí, že mírný růst v posledních letech byl zapříčiněn tím, že v řadě zemí došlo k výraznému zmírnění úsporných programů. Čili eurozóna rostla, ovšem jen za cenu oslabování přístupů, jež mají řešit dlouhodobé strukturální problémy ekonomik eurozóny.

Simon Tilford: Eurozone recovery? Think again


Na stránkách National Review byl publikován zajímavý rozhovor o problémech současného Ruska s Ilanem Bermanem, viceprezidentem American Foreign Policy Council. Tématem je jeho nejnovější kniha Implosion: The End of Russia and What It Means for America.

National Review: The End of Russia

Připravil Ondřej Šlechta.

Revue Politika 10/2013
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru