Úvodní stránka  »  Články

Falešný ortel a prázdné místo

Jak je na tom ODS před předčasnými volbami

Jan Frank | 21. 8. 2013
Poslat do Kindlu

Události spojené s nedávným hlasováním o důvěře Rusnokově vládě podle mnohých ODS definitivně podlomily. Zbývá jen třes o dvouciferný výsledek v předčasných volbách a nezbytná opoziční kůra. V Mladé frontě Dnes nám dokonce doporučili „deratizaci“. Nejednota strany opravdu nebyla dobrým signálem, ať už ji inspiroval případný patron poslanců Úlehly a Floriana, nebo se tak rozhodli sami a spontánně, dejme tomu v kontextu účasti na podzimní revoltě. Ale to je asi tak všechno. Jestli bylo vizí trápit vládu do řádných voleb skrze rozpočtový výbor, o mnoho jsme nepřišli.

ODS je reálně, uvnitř, na vzestupu. Od roku 2010, kdy utrpěla masivní odklon voličské přízně, udělala sama se sebou kus práce. Pořád to nestačí, ale udělala. Krize, o které je v jejím případě řeč, je mocenská, odehrává se v rámci relativně úzké skupiny lidí z nejvyšších politických pater, mezi lidmi, kteří si reálnou sílu strany snad ani neuvědomují. Nechtějí si pěstovat konkurenci, být nahraditelní, odejít včas a předat štafetu. Málokdo ale asi ví, že jako disent svého druhu vznikla Akademie ODS, tedy systém vzdělávání řadových členů, a že celé tři roky probíhaly ideové konference. Petr Nečas v rámci možností udělal hodně. Neumím si představit, že by dnes chtěl někdo členy na lokální úrovni zaujmout pakty a dohodami.

Je třeba vidět, že strana s více než dvacetiletou historií je hodnotou o sobě. Vůbec se nelze srovnávat s TOP 09, dokonce ani s ČSSD. Ta tolik let u moci jako ODS nebyla a transformační léta zaspala. ODS má vzhledem k tomu cosi jako „právo na krizi“ a autoři blazeovaných milosrdných rad by si měli uvědomit, že její případný úpadek nebo zánik v důsledku petrifikace kmotrovské pověsti se společensky projeví, a to negativně. Nová „pravice“ chce rychle zavést euro, nezná národní akcent, chce jen méně utrácet, krní mezi lidovectvím Kalouskových následovníků a Schwarzenbergovým havlismem. Co z toho asi vzejde?

Jestli se v ODS řeší, s čím jít do voleb, jak se odlišit, v rovině nabídky nevidím větší problém. Prostě s myšlenkami. Horší je to pochopitelně s možností ukázat na výsledky nedávno skončené koalice. Dát církvím peníze není při vší úctě zrovna tvůrčí dílo. Důchodová reforma? Škoda mluvit. Na druhou stranu jsme odolali „hlavnímu proudu“ a udrželi si evropský realismus. Kdo jiný než ODS může se ctí bojovat proti dotacím na solární energii a současně poskytnout voličům záruky, že v environmentální oblasti bude spoléhat na zdravý rozum? Která strana nejde automaticky (s výjimkou přímé prezidentské volby) s destruktivním davem intelektuálů? Čí ministr připravil občanský zákoník? Odchod ODS by výrazně snížil úroveň ekonomické erudice v politice.

Viděno tímto prizmatem není zásadní, zda v ODS je či není dostatek mediálně výrazných tváří nebo zda se má vrátit Václav Klaus. Pokud má strana ještě dříče. V tuto chvíli jde hlavně o to identifikovat se, pochopit hloubku svých předností a jít opět na zteč. Výpady veřejnosti i politických oponentů proti kmotrovství lze za takovým krytem ustát. Také by neuškodila malá inteligentní protiofenzíva proti boji proti korupci. Tenhle vynález přišel na svět někdy s nástupem americké finanční krize. Ministerstvům „došly“ peníze, vznikl rétorický nástroj a začal boj. Obohatit předvolební čas distinktivním ohlédnutím se za touto vlnou by mohlo hlavním tvářím kampaně ODS dodat ztracenou sebedůvěru. 

Revue Politika 7-8/2013
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru