Úvodní stránka  »  Články

Evropská daň z finančních transakcí může stát 640 tis. pracovních míst

Státy budou prakticky zdaňovat samy sebe

Článek vyšel na webu Držme se koruny

12. 8. 2013
Poslat do Kindlu

Daň z finančních transakcí, která začne platit v jedenácti členských státech EU v příštím roce, může způsobit ztrátu až 640 tisíc pracovních míst. Vyplývá to z výzkumu think tanku New Direction. Podle Evropské komise se díky dani vybere ročně až 34 mld. €, opomíjí ovšem její negativní dopady, a to nejen v zemích, kde má být daň uvalena. Největší ztráty pracovních míst jsou odhadovány v Německu a ve Francii. V ostatních zemích EU, které daň z finančncích transakcí nezavedou, mohou dosáhnout celkem 65 tisíc míst, nejvíce ve Velké Británii.

Think tank New Direction použil ve výzkumu pro výpočet možných ztrát pracovních míst ekonomické modely Eurostatu. To ovšem Evropská komise ve svém posouzení dopadů nebere příliš v úvahu a soustředí se pouze na způsoby využití finančních prostředků získaných z výběru daně. Podle Komise bude výsledný dopad daně neutrální, či dokonce pozitivní.

V důsledku evropská daň z finančních transakcí povede podle studie ke snížení ekonomického růstu, omezení tvorby pracovních míst a poklesu investic. Negativní dopad na zaměstnanost se neprojeví pouze v sektoru finančních služeb, ale také u doprovodných služeb v oblasti IT, účetnictví a právního servisu.

Daň má být navíc uvalena i na státní dluhopisy nebo regionální rozvojové banky, což ještě zvýší náklady pro veřejné rozpočty, a státy tak budou prakticky zdaňovat samy sebe. Výše příjmů z výběru daně je přitom značně nejistá vzhledem k riziku přesunu finančních operací mimo dotyčných jedenáct členských států, či dokonce mimo celou Evropu. 

Daň z finančních transakcí v současnosti čelí kritice nejen ze strany Velké Británie či Spojených států, ale i Francie, která daň doposud podporovala.

Studie, kterou 30. července 2013 publikoval think tank New Direction - The Foundation for European Reform, je ke stažení zde.

Revue Politika 7-8/2013
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru