Úvodní stránka  »  Články

Návrat vázaných mandátů?

Vojtěch Navrátil | 7. 8. 2013
Poslat do Kindlu

Jednou z prvních a nepříliš pozitivních věcí, na kterou člověk natrefí, když se rozhodne studovat fungování parlamentarismu za první republiky, je neústavní vázanost poslaneckého mandátu a existence volebního soudu. Poslanec před volbami podepsal nedatovanou bianko rezignaci, na niž se pak, pokud se znelíbil své straně či se s ní jinak rozešel, pouze doplnilo datum a poslanec byl zbaven mandátu. I dnes se čas od času něco takového stane. O mandát krajského zastupitele za Severočechy.cz přišel v Ústeckém kraji místostarosta Žatce Jan Novotný, jenž odmítal povolební spolupráci s KSČM. Jak ale pro server Týden.cz naznačil předseda sociálnědemokratického poslaneckého klubu Jeroným Tejc, v případě levicové ústavní většiny po příštích sněmovních volbách by se cosi obdobného mohlo v institucionalizované podobě do českých politických reálií navrátit.

Téma přeběhlictví poslanců trápí mysl českých sociálních demokratů od konce roku 2006, kdy Topolánkovu vládu podpořili poslanci Michal Pohanka a Miloš Melčák. A snaží se proto zabránit opakování této situace. Nejprve tu byly v roce 2008 Rathovy čtyřmilionové „závazky věrnosti“, které od něj o dva roky později okopírovaly Věci veřejné. Teď by ČSSD chtěla změnit současné znění Ústavy („svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“), aby se strana v případě poslancova přeběhnutí mohla obrátit na soud. A ten by v případě zjištění zrady jejího volebního programu mohl poslance zbavit mandátu. Ať už by se to halilo do sebevzletnějších frází, čekal by nás návrat do prvorepublikového období vázaných mandátů, byť bez trapných bianco rezignací, protože žádná střední cesta mezi svobodným výkonem mandátu a jeho vázaností neexistuje.

Aktivita sociálních demokratů je pokrytecká. Nikdo z nich se nerozhořčoval, když Grossovu vládu podpořil poslanec Petr Kott vyloučený z ODS. Byl to po volebním patu v roce 2006 tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek, jenž jako první veřejně rozehrál hru na téma přetahování poslanců, byť v jeho podání to tehdy nebyli přeběhlíci, ale „konstruktivní poslanci“, kteří podpořili program sociální demokracie. Nedosti na tom, dnes je členem poslaneckého klubu sociální demokracie Stanislav Huml zvolený véčkaře.

Tejcovi a ČSSD vadí, když se jedinec nedrží předvolebního programu. Co ale se situací, když jej porušuje sama strana? Možná by to netrvalo dlouho a některý ze sněmovních subjektů by si dovolil hnát k soudu i poslance, který by se s ním sice názorově rozešel, ale tak, že by to byl právě on, kdo by rigidně bazíroval na tezích volebního programu. To se ostatně už i stalo – na počátku dvacátých let jednomu národnědemokratickému poslanci. Nebo ve druhé polovině loňského roku, kdy se v ODS vytvořila skupinka „rebelů“ okolo Petra Tluchoře. Představa divadla, kdy soudce musí rozhodnout, který z předvolebních slibů ODS má přednost, zda stabilizace veřejných financí prosazovaná Petrem Nečasem, či Tluchořovo nezvyšování daní, působí úsměvně. Když už řešit programovou zradu jednotlivce, tak by bylo poctivé reflektovat i povolební programovou „flexibilitu“ politických stran. Ale to by pak v roce 2003 museli zbavit mandátu všech 70 poslanců ČSSD, jelikož v té době se jen málokterý z nich řídil rok starým Špidlovým prohlášením, že „zdroje tu jsou“.

Byť volby v poměrném systému jsou založeny na volbě strany a případ přeběhnutí poslanců Pohanky a Melčáka „zaváněl“ ne zrovna nejčestnějšími úmysly, měla by mít svoboda výkonu mandátu a právo poslance na vlastní rozhodnutí přednost před sterilní hlasovací mašinerií z prvorepublikových dob. Otázkou je také to, co by na to řekl ústavní soud či Evropská komise.

Změny stranických dresů, které v souvislosti s probíhajícím rekonstituováním stranického spektra v následujícím období asi jen tak nepominou, by měly být pro jednotlivé strany spíše výzvou, aby se chovaly důvěryhodněji a lépe prověřovaly, kdo za ně vlastně kandiduje. Pomohlo by jim to nejen v tomto případě.

Revue Politika 7-8/2013
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru