Úvodní stránka  »  Články

AKTUALIZOVÁNO: Jak EU a členské státy pomáhají krachujícím zemím

Řecku byla na konci července vyplacena další tranše ve výši 2,5 mld. €

Článek vyšel na webu Držme se koruny

14. 8. 2013
Poslat do Kindlu

Řecko od centrálních bank eurozóny navíc obdrželo 1,5 mld. €, které banky získaly z úroků z řeckých státních dluhopisů. Tato částka se do celkové finanční pomoci Řecku nezahrnuje. EU obecně poskytuje finanční pomoc svým členským státům (1) prostřednictvím Evropského fondu finanční stability (dále EFSF) a Evropského stabilizačního mechanismu (dále ESM), které jsou k dispozici pouze členům eurozóny (z jejich vlastních prostředků na základě svého stanoveného podílu), (2) prostřednictvím Evropského mechanismu finanční stability (EFSM), který je k dispozici všem členským státům, a (3) prostřednictvím programu Balance of Payments Assistance (dále BoP), který je k dispozici nečlenům eurozóny.

EU pomoc neposkytuje ze svého rozpočtu. Pro EFSM a BoP si prostředky obstarává formou půjček na kapitálovém trhu nebo od finančních institucí. Půjčky z těchto programů jsou ovšem rozpočtem EU garantovány, protože není vytvořen žádný fond pro případ, že by zadlužený stát přestal své závazky splácet.

Další relevantní činnost EU zahrnuje (1) organizaci bilaterálních půjček členských států Řecku a (2) aktivity ECB na sekundárním trhu.

Přehledné AKTUÁLNÍ TABULKY včetně všech odkazů jsou k dispozici v jednom souboru ZDE.

Revue Politika 7-8/2013
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru