Úvodní stránka  »  Články

„Write-in“ kandidáti: Za málo peněz hodně demokracie

Bohumír Žídek | 25. 1. 2013
Poslat do Kindlu

Přestože se v historicky první přímé volbě českého prezidenta objevilo jen devět kandidátů, počet zájemců byl mnohem vyšší. Podle některých byla podmínka padesáti tisíc podpisů nutná, neboť při neomezeném počtu kandidátů by stát vydal na tisk lístků zbytečně vysokou částku. Podle jiných ovšem takové aranžmá snižuje demokratičnost voleb. Stále častěji se proto hovoří o „rakouském modelu" - šesti a půl tisících úředně ověřených podpisů. Přitom existuje možnost, jak stávající podmínku padesáti tisíc podpisů zachovat, aniž by volby byly jakkoli zpochybňovány. Inspiraci lze hledat v USA.

V některých státech federace mají voliči možnost využít tzv. „write-inu" - připsat na lístek kandidáta, jehož jméno na něm nefiguruje. Taková možnost by nepochybně ztížila práci členům volebních komisí, kteří by museli počítat hlasy pro různé obskurní či komické kandidáty, již by získali třeba po jednom hlasu. I na to však existuje odpověď. V některých státech se započítávají pouze ta jména, o jejichž volbu projeví zájem určitý počet voličů (byť ne právě padesát tisíc). Jinak řečeno, i v případě minoritních kandidátů by zůstal zachován požadavek petice, avšak s výrazně nižším počtem petentů než u kandidátů majoritních. Pro ministerstvo by to v konečném důsledku znamenalo pouze to, že by k dosavadním devíti lístkům nechalo vytisknout ještě lístek desátý nadepsaný slovy „Jiný kandidát" a do pokynů pro voliče by doplnilo seznam jmen, jež volič může na tento lístek dopsat.

Samozřejmě, že lidé s potenciálem Okamury nebo Švejnara by obdrželi mnohem méně hlasů, než kdyby figurovali na samostatných lístcích. Byla by to však alternativní možnost pro voliče, kteří si nedokážou vybrat ani z devíti jmen, a jsou tak nuceni nevolit, případně hlasovat pro někoho, s kým mají problém.

Po zvolení Miloše Zemana nebo Karla Schwarzenberga budeme mít několik let na přemýšlení, zda by nestálo za to uvedenou možnost do prezidentské volby zahrnout, respektive jak přesně ji pojmout. Tedy pokud se mezitím naši zákonodárci na základě letošních a loňských zkušeností nerozhodnou obnovit volbu hlavy státu parlamentem.

Revue Politika 1/2013
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru