Úvodní stránka  »  Články

Schwarzenberg: poslední silnější záchvěv TOP 09?

Vojtěch Navrátil | 14. 1. 2013
Poslat do Kindlu

Karel Schwarzenberg je členem nejméně populární polistopadové vlády a jeho TOP 09 v nedávných krajských a senátních volbách utrpěla debakl, přičemž od ještě horšího výsledku ji zachránili Starostové. Schwarzenbergův postup do druhého kola prezidentských voleb a zisk více jak 23 % hlasů je proto tedy velkým překvapením a povzbuzením pro jeho stranu. Přesto se může jednat o poslední výraznější volební počin TOP 09.

TOP 09 absolvovala od svého vzniku v roce 2009 prozatím všechny čtvery proběhnuvší volby. V těch historicky prvních do Poslanecké sněmovny, které se uskutečnily v květnu 2010, dosáhla nečekaně vysokého zisku ve výši 16,7 % hlasů a 41 poslaneckých mandátů. O několik měsíců později v komunálních volbách dokázala TOP 09 sice zopakovat své květnové vítězství v metropoli, a porazit tak zde doposud vždy vítězící občanské demokraty, mimo Prahu ale dokázala z „trojkových" obcí výrazněji uspět již jen velmi omezeně. V souběžně konaných senátních volbách z jejích kandidátů uspěli jen Jaromír Štětina a Jan Horník, tedy ti, kteří už ve svých obvodech uspěli o šest let dříve v jiných barvách. V krajských a senátních volbách na podzim loňského roku TOP 09 a STAN spíše jen paběrkovali, ve třech krajích se nedostali ani do zastupitelstva a v senátních volbách, kde nepostoupil v Praze žádný jejich kandidát ani do druhého kola, uspěli jen dva kandidáti kandidující pod hlavičkou Starostů. Až o několik měsíců později přišel již zmíněný nečekaný úspěch Karla Schwarzenberga v prezidentských volbách.

Dle šéfredaktora serveru Česká pozice Istvána Léka znamená případný úspěch Karla Schwarzenberga ve druhém kole a jeho zvolení na Hrad to, že v příštích sněmovních volbách s vysokou pravděpodobností skončí TOP 09 před ODS. Já jsem opačného názoru: pokud nedojde k totálnímu vnitřnímu rozkladu ODS (přičemž v tomto ohledu není nutno přeceňovat propadák nevýrazného Přemysla Sobotky), tak se tento scénář nezdá pravděpodobný. Spíše se do budoucna rýsuje vážnější obtíž pro TOP 09. Ta doposud výrazněji uspěla, jen pokud ve volbách přímo osobně kandidoval Karel Schwarzenberg.

Nadšení z možnosti „volit knížete" bylo u nejmladší voličské generace dominujícím prvkem na sociálních sítích jak v květnu 2010, tak i nyní v lednu 2013. Když naopak nekandidoval, tak byť byla v říjnu 2010 i o dva roky později celá země oblepena Schwarzenbergovými portréty, TOP 09 moc neuspěla.

Pokud se Karel Schwarzenberg dostane na Hrad, tak to TOP 09 pravděpodobně nic hmatatelného nepřinese. Nedá se očekávat, že by se ve funkci i vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a rodinné historii choval nějak výrazněji aktivisticky, ale i kdyby ano, tak jeho podpora nevyváží jeho přímou kandidaturu.

I kdyby Schwarzenberg ve druhém kole prezidentských voleb neuspěl, TOP 09 za něj v brzké době bude muset i tak hledat náhradu, jelikož měl deklarovat, že v příštích sněmovních volbách již kandidovat nebude. Zvolení prezidentem by tento proces jen urychlilo. TOP 09 pak může hrozit trvalá ztráta těch voličů, které Karel Schwarzenberg, pokud kandidoval, dokázal přitáhnout svým šarmem i přesto, že je jim postava Miroslava Kalouska odporná, a ztenčení elektorátu strany pouze na příznivce reforem současné vlády a ministra financí. Na tom i přes Kalouskovy schopnosti dlouhodobě existenci politické strany postavit nejde.

Úspěch v první přímé prezidentské volbě tak může být pro TOP 09 i její labutí písní.

Revue Politika 1/2013
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru