Úvodní stránka  »  Články

Legalizace konopí – nové téma amerických republikánů?

Bohumír Žídek | 1. 11. 2012
Poslat do Kindlu

Senátor Rand Paul, bývalý kongresman Tom Tancredo, ale i přední představitel náboženské pravice, televizní kazatel Pat Robertson - to jsou jen některé z osobností americké Republikánské strany, jež se vyslovily pro legalizaci konopí. Občané Colorada, Oregonu a Washingtonu budou mít 6. listopadu možnost o třech různých podobách uzákonění tohoto požadavku hlasovat. Tyto iniciativy mají mnoho odpůrců v řadách politiků obou hlavní stran. Nicméně u republikánů nacházejí stále více obhájců a stoupenců. Znamená to změnu trendu v americké politice?

Pat Robertson a libertariáni na jedné lodi?

„Domnívám se, že bychom si při úsilí o vynucování zákona měli stanovit priority," prohlásila Sarah Palinová před dvěma lety v rozhovoru s Andrew Napolitanem na stanici Fox Business. „A pokud chce někdo kouřit jointa ve svém vlastním domě a nikomu jinému tím neubližuje, možná jsou tu jiné záležitosti, o které by se naši policisté měli starat. Snažit se řešit některé z těch dalších problémů, které trápí naši společnost a jsou vhodné pro vynucování zákona, a ne se soustředit na takový relativně marginální problém," dodala bývalá guvernérka Aljašky a McCainova kandidátka na viceprezidentku USA. Letos pak v pořadu Johna Stossela uvedla, že sice nepodporuje legalizaci látky, nicméně je pro uplatňování zdravého rozumu. Trestání kuřáků marihuany místo potírání skutečného zločinu je s ním v rozporu.

Televizní kazatel Pat Robertson je ještě radikálnější. V březnu letošního roku v rozhovoru pro New York Times uvedl, že zcela podporuje coloradský i washingtonský návrh na legalizaci rekreačního užívání marihuany: „Skutečně se domnívám, že bychom s marihuanou měli zacházet stejně jako s alkoholickými nápoji." Dále uvedl, že nikdy marihuanu nekouřil a ani to nemá v úmyslu, ale je toho názoru se, že válka proti drogám je dlouhodobě neúspěšná. Již dříve ve svém pořadu na křesťanské stanici CBN prohlásil, že je „šokující, kolik mladých lidí končí ve vězení a je považováno za těžké zločince jen kvůli tomu, že drželi velmi malé množství kontrolované látky".

Přes poměrně vstřícná slova Sarah Palinové a bezvýhradnou podporu Pata Robertsona se v loňských republikánských prezidentských debatách pro legalizaci vyslovili pouze dva kandidáti: texaský kongresman Ron Paul, který federální válku proti drogám dlouhodobě kritizuje, a bývalý guvernér Nového Mexika Gary Johnson. Ten se netají, že v minulosti sám marihuanu kouřil, ačkoliv dnes vyznává zdravý životní styl a nepožívá ani alkohol nebo nikotin. Právě na svém osobním příkladu demonstruje relativní neškodnost látky a důležitost možnosti svobodně se rozhodnout. Johnson se však v debatách vyskytoval jen sporadicky. Nakonec účast v republikánských primárkách vzdal ještě před jejich zahájením a stal se kandidátem Libertariánské strany.

Průmyslové konopí

Ve Spojených státech je právní definice slova „marihuana" tak široká, že zahrnuje i průmyslové konopí. Republikánský senátor za Kentucky Rand Paul se v posledních měsících zaměřil na to, aby tomu tak nadále nebylo a jeho pěstování se nepojilo s jakýmikoliv právními problémy a zejména rizikem represí ze strany federálních úřadů.

Senátor úzce spolupracuje s dalším republikánem Jamesem Comerem, komisařem pro zemědělství státu Kentucky. Ten nedávno oznámil obnovení komise pro průmyslové konopí. Ta byla sice původně zřízena již před deseti lety, avšak byla rozpuštěna dříve, než se stihla poprvé sejít. Podle Comera má Kentucky vhodnou půdu a dokonalé klima, díky nimž má potenciál být hlavním národním producentem průmyslového konopí. „Studie ukázaly, že konopí v Kentucky by mohlo být přinejmenším třetí nejvýnosnější plodinou a naši farmáři by mohli získat lví podíl ze zisku tohoto odvětví," dodal Comer.

Legislativu umožňující pěstování přijalo již deset států. Comer a Paul usilují o to, aby se k nim přidalo i Kentucky. Uvedení takové legislativy do praxe komplikuje právě nešťastná právní definice na federální úrovni. Rand Paul proto v Senátu společně s demokratem Ronem Wydenem z Oregonu prosazuje návrh, který má právní definici slova marihuana zúžit tak, aby se represivní legislativa na federální úrovni na průmyslové konopí nevztahovala. To by umožnilo jednotlivým státům zvolit si v této oblasti takovou politiku a zavést takovou legislativu, jaké uznají za vhodné.

Před listopadovými referendy

„Prohibice marihuany je v mnoha ohledech velice podobná prohibici alkoholu. Nejzjevnější to je, pokud jde o jejich dopad na veřejnou bezpečnost," napsal bývalý republikánský kongresman za Colorado Tom Tancredo v regionálním deníku The Gazette. „Regulací a zdaněním marihuany podobným způsobem jako u alkoholu dodatek 64 vytrhne obchod s marihuanou z rukou drogových kartelů," tvrdí Tancredo.

Dodatek 64 je navrhovaným dodatkem k ústavě státu Colorado, který má umožnit osobám starším 21 let konzumovat nebo držet omezené množství marihuany. Tento stát přitom již v roce 2000 legalizoval užívání marihuany pro léčebné účely. V roce 2006 pak občané Colorada odmítli předchůdce dnešního návrhu, dodatek 44. Proti legalizaci rekreačního užívání marihuany se tehdy vyslovilo 59 % voličů.

Podle srpnového průzkumu Public Policy by letošní hlasování mohlo být těsnější; stoupenci návrhu mají šanci uspět. 47 % dotazovaných se vyslovilo pro, 38 % proti a 15 % se ještě nerozhodlo. Podle zářijového průzkumu SurveyUSA pro deník The Denver Post by pak návrh podpořilo 51 % voličů a 40 % by hlasovalo proti. Ačkoliv si Demokratická strana Colorada odhlasovala, že návrh podporuje, demokratický guvernér John Hickenlooper legalizaci marihuany odmítá.

O podobném návrhu budou v listopadu hlasovat i voliči ve státě Washington. Návrh podporuje mimo jiné republikánský kandidát do senátu Michael Baumgartner. Proti se staví jeho demokratická oponentka a dosavadní senátorka Maria Cantwellová, ale i kandidáti na guvernéra obou hlavních stran. Podle zářijového průzkumu SurveyUSA by 57 % voličů hlasovalo pro a 34 % proti.

Dalším státem, kde se bude hlasovat o návrhu na legalizaci marihuany, je Oregon. I ten patří ke státům, v nichž je legální konopí pro léčebné účely. V zářijovém průzkumu SurveyUSA se pro vyslovilo jen 37 % respondentů, zatímco proti 41 %. Podle médií i aktivistů má oregonský návrh nejnižší šanci na úspěch. Soudí, že není formulován tak precizně jako návrh coloradský či washingtonský. Aktivisté proto nejsou ochotni investovat svůj čas a peníze do kampaně, byť návrh podporuje republikánský kandidát do oregonského Senátu Cliff Hutchinson, který si od něj slibuje snížení zbytečných vládních výdajů i násilí drogových gangů.

Paul Ryan a 35 % republikánů

Přestože se v poslední době objevuje stále více výrazných republikánských osobností volajících po legalizaci konopí, stále se jedná o menšinu. Podle posledního průzkumu renomované společnosti Gallup se sice tito politici řadí mezi 50 % Američanů, což je nejvyšší číslo ve více než čtyřicetileté historii těchto průzkumů, nicméně stejnou pozici zastává pouze 35 % respondentů hlásících se k republikánům. Na druhou stranu: Před dvěma lety bylo pro jen 29 % republikánů.

Že republikány odmítající prohibici marihuany ještě čeká významný vnitrostranický souboj, ukazuje vývoj pozice letošního viceprezidentského kandidáta Paula Ryana. Ten se při návštěvě Colorada na základě dotazu z publika nejprve vyjádřil, že rozhodnutí o otázce lékařské marihuany by mělo být na jednotlivých státech. Vedení jeho kampaně však vzápětí toto prohlášení dementovalo a uvedlo, že Ryan v této otázce zastává stejnou pozici jako Mitt Romney.

Pravomoci států versus federální úroveň

Romney se vyslovuje pro nadřazenost federálního práva. A podobně postupuje i současná Obamova administrativa. V období mezi říjnem 2009 a jarem 2012 podnikla 170 razií proti pěstírnám léčebného konopí, jež operují v rámci státního práva. Náměstek ministra spravedlnosti James Cole v říjnu potvrdil, že případné reformy v Coloradu, Oregonu a Washingtonu by nic nezměnily. Vláda se i nadále hodlá řídit podle federálního práva.

Kongresman Ron Paul se domnívá, že je protiústavní o takových otázkách rozhodovat na federální úrovni. Ústavou zaručené pravomoci států jsou navíc přinejmenším od prezidentské kampaně Barryho Goldwatera pro část republikánů zásadním tématem. Pokud by voliči v listopadu jeden z návrhů podpořili, případná represe ze strany federální vlády by mohla aktivizovat právě tuto část americké pravice.

Pravomocemi států ostatně ještě v roce 1999 George W. Bush odůvodňoval svůj úmysl ukončit represe proti pěstitelům lékařského konopí. Přestože po jeho nástupu do Bílého domu z toho sešlo, vzhledem ke stoupajícímu počtu republikánů vyslovujících se pro uvolnění protidrogových zákonů se mnozí nevzdávají naděje, že se do čela Republikánské strany dostanou lidé, kteří se na rozdíl od Ryana či Bushe nezaleknou a své víry v ústavní omezení federální vlády se nevzdají.

„Demokrati nemají politickou vůli ani kapitál prosadit významné změny. Republikánští lídři - bez obav, že budou obviněni z mírnosti vůči zločinu, a povzbuzeni vzrůstající skepsí konzervativního hnutí vůči neomezené policejní moci - by mohli být těmi, kteří budou stát v čele úsilí o liberalizaci," napsal Anthony Gregory v zářijovém čísle časopisu The American Conservative.

Revue Politika 11/2012
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru