Úvodní stránka  »  Články

Ten Romney je ale blbec, mámo, podívej!

Bohumír Žídek | 7. 9. 2012
Poslat do Kindlu

Mitt Romney je pitomec. Alespoň to vyplývá z toho, co píše velká část médií. A po krátkém nahlédnutí do internetových diskusí se zdá, že to je poměrně rozšířený názor i mezi českými čtenáři. „Ten Romney je ale blbec, mámo," byla možná slova nejednoho českého diváka přilepeného k televizní obrazovce. Možná si i vzpomněl na Sarah Palinovou, která si spletla Jižní Koreu s KLDR, či omílané přešlapy George W. Bushe - to byli přece taky pitomci. Zdá se, že všichni republikáni jsou hloupí. Na rozdíl od chytrých demokratů.

Jak se to řekne rakousky?

Jistě, Barack Obama před časem v jednom ze svých projevů také hovořil o jakési rakouštině. To však média odbyla s tím, že šlo o drobné přeřeknutí, které dokazuje, že nikdo není dokonalý. Tedy pokud incident úplně neignorovala. V jiném projevu při státní návštěvě Mexika Obama opakovaně označoval mexický svátek Cinco de Mayo jako Cinco de Cuatro, o čemž většina českých médií pomlčela, ač se jedná o podobný typ chyby jako Romneyho záměna sikhů za šejky (slovo „sheik" má velmi podobnou výslovnost jako „sikh"). V roce 2008 zase Obama hovořil o tom, že během kampaně navštívil už 57 států americké federace, takže mu prý zbývá navštívit ještě jeden. Většina podobných Obamových omylů byla médii bagatelizována nebo rovnou ignorována. Na druhou stranu o republikánských přešlapech dostane čtenář obvykle velice podrobné a škodolibé referáty.

Mediální vakuum

A to je právě důvod, proč velká část naší veřejnosti považuje republikány za idioty, kteří mají potíže se zeměpisem (navzdory tomu, že si spousta Čechů plete Litvu s Lotyšskem). Pokud jsou však naše relevantní média takto neseriózní a velká část populace je odkázána pouze na jejich informace, kolik informací o americké politice se k lidem vlastně dostane? Kolik toho vůbec vědí o reálné politice Obamovy vlády? V čem pro ně tkví rozdíly mezi demokraty a republikány, když si odmyslíme jednostranně podané trapasy? Obávám se, že mnoho konzumentů našich médií je přesvědčeno, že Obamova vláda je opakem té Bushovy, zejména pokud jde o válčení a občanské svobody.

Naděje 2008 a mrazivá realita

Nelze se tomu příliš divit. Poselství Obamovy kampaně v roce 2008 silně rezonovalo i v našich končinách: Ihned stáhnu americké vojáky z Iráku. Okamžitě zavřu Guantánamo. Nikdy nebudu podporovat zákony jako Patriot Act, které brutálním způsobem zasahují do občanských a osobních svobod. S tím Barack Obama vyhrál volby a světová veřejnost mu za to tleskala.

Jenomže volební sliby jsou jedna věc a povolební realita zase věc druhá. Americká armáda po Obamově zvolení z Iráku neodmašírovala (oficiálně se stáhla až po mnoha odkladech loni 18. prosince, necelé dva týdny před datem, k němuž se zavázal George W. Bush). Guatánamo slouží dál. Platnost Patriot Actu Obama 26. května 2011 prodloužil o další čtyři roky. V rámci zákona NDAA, upravujícího především rozpočet ministerstva obrany, Obama schválil opatření umožňující zadržení Američanů i dalších osob pohybujících se na území USA a jejich neomezené věznění bez sdělení obvinění a řádného soudního procesu.

Za Obamovy vlády nadále pokračují operace bezpilotních letounů v Pákistánu. Zatímco za Bushe udeřily 52krát, Obama toto číslo překonal hned první rok, kdy bezpilotními letouny zaútočil 53krát. Za devět let si tyto útoky vyžádaly až 2 887 obětí, z nichž více než čtvrtina byli civilisté. 2461 z nich má na svědomí Barack Obama.

A to není vše. 30. září 2011 byli během tajné americké operace v Jemenu kromě dalších osob zabiti dva američtí občané - Anwar al-Awlaki, podezřelý z terorismu, a s ním novinář, blogger a propagandista Samír Chán. Jako by toho nebylo málo, o dva týdny později se obětí amerického náletu stal teprve šestnáctiletý al-Awlakiho syn, rovněž americký občan. Obamova vláda je tedy zodpovědná za cílené zabití (tedy vraždy) tří amerických občanů - bez obžaloby, bez soudu, bez nezvratných důkazů. Stačilo, že jeden z nich byl z něčeho podezřelý. To je něco, co by mělo být v právním státě naprosto nepřípustné.

Demokrati nejsou jiní

Ve světle těchto skutečností vypadá střet demokratů a republikánů poněkud odlišně. Máme věřit, že republikáni jsou stranou bohatou na trapasy, plnou hlupáků, jejíž vláda jistě povede k pokračování a rozšiřování amerických válek ve jménu boje proti terorismu i k dalšímu oklešťování občanských svobod Američanů, zatímco demokraté jsou úplně jiní. Nejsou.

Revue Politika 9/2012
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru