Úvodní stránka  »  Články

Blahodárnost olympijských her

Pavel Kopecký | 29. 8. 2012
Poslat do Kindlu

Olympijské hry skončily. Češi na nich získali slušné výsledky, Slováci došli zklamání. Někomu se mohlo nelíbit, že se skutečnou tělovýchovou má stávající podoba olympiády společného jen máloco, organizátorům v Londýně zase vadí, že když na monstrakci neprodělají, tak na ní rozhodně netrhnou. V jednom ale byla olympiáda sukcesem mimo vší pochybnost: proběhla, pokud známo, bez obětí na životech.

Prapůvodní antické svátky, ve kterých se programově spojovala vyspělost fyzická i duševní, zpravidla přerušovaly probíhající války posvátným mírem. Dědicové Pierra de Coubertina došli za sto let o sto honů dál. Války přerušovány nejsou a nenávist se příležitostně přenáší i na olympijskou půdu.

Nejznámějším se stal v tomto směru Mnichov, jehož hry měly zahladit špatnou pověst místa a propagaci hitlerismu při berlínské olympiádě v roce 1936. Situace ovšem hrubě zneužili Palestinci, kteří zmasakrovali izraelskou výpravu. Především následkem této hrůzy vznikla speciální protiteroristická jednotka německé pohraniční stráže (GSG 9) a židovský stát rozjel odvetnou operaci Boží hněv. Když se letos připomínalo čtyřicet let od zavraždění izraelských sportovců, bylo patrné, že z jejich násilného skonu se činí obdobné politikum, jaké dodnes představují události šoa. Krom jiného totiž médii proběhla zpráva o potenciálním ohrožení sportovců Izraele ze strany Íránu.

Proti útoku špinavou bombou se v důsledku konfliktu o Afghánistán „sichrovala" už moskevská olympiáda. Atlanta zase v devadesátém šestém, zhruba rok po útoku nervovým plynem sarin v tokijském metru, zažila ničivý pumový útok pravicového radikála, jenž prý chtěl upozornit na legálnost zabíjení lidských plodů při potratu. Londýn, kde jsou přinejmenším od někdejších islamistických ataků lidé velmi bdělí, pak investoval obrovské prostředky do zvýšení bezpečnosti.

Naštěstí se nenašel žádný anglický Breivik; všechno proběhlo až nečekaně hladce. V britské metropoli naopak zatkli hledaného veterána ETA a místní tajní navedli své hispánské kolegy i na islámské extremisty, již chtěli napadnout diváky u španělských telestěn. Patrně jde o blahodárný dopad toho, že se olympijské klání mění v soustředění vojensko-policejních sil.

Světový rekord v dané disciplíně stoprocentně překoná Rio de Janeiro, které převzalo štafetu pořadatelství. Ač stráženo proslavenou sochou Krista Vykupitele, náleží k sídlům s největším množstvím vražd na obyvatele. Mezi lidmi jsou zbraně všudypřítomné, zvláště pak v takzvaných favelách (kopcovitých chudinských čtvrtích) se přes pozvolný ústup zločinnosti neradno pohybovat mimo útroby obrněnce. Paralelní moc zde uplatňují nejen drogové bandy, ale i vigilantistické milice. Umenšení jejich významu bude daleko větším oříškem než (už dnes opožděná) výstavba olympijské vesničky.

Brazílie nesporně touží zpropagovat svůj hospodářský růst i zájem o vstup do Rady bezpečnosti OSN. I proto lze očekávat, že sportovní svátek za čtyři roky bude pro diváky daleko barevnější než v uměřeném Albionu.

Revue Politika 7-8/2012
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru