Úvodní stránka  »  Články

Neodepisujte ODS předčasně

Vojtěch Navrátil | 21. 5. 2012
Poslat do Kindlu

ODS je vnitřně velmi nemocná strana. Na tomto faktu nemění nic ani pokus o léčbu Petrem Nečasem. Tempo, s jakým se ve vládě mění ministři za ODS v kombinaci s různými skandály jejích regionálních představitelů a kmotrů a odchody mnohých dlouholetých straníků, nebudí v očích pozorovatelů mnoho důvěry. V porovnání se sebevědomím překypující TOP 09, která odmítla nabídku společné kandidatury v některých pravici ne zrovna nakloněných obvodech, ODS vypadá, že se musí zákonitě každou chvíli zhroutit a přenechat „topce" své vedoucí místo na pravici. Což se také čas od času v některém z komentářů v médiích objevuje. Nic tomuto závěru však zatím nenahrává.

Potenciální úskalí záměru Miroslava Kalouska ovládnout pravou část politického spektra se rýsují při pohledu na elektoráty TOP 09 a ODS. V posledních sněmovních volbách stála za úspěchem TOP 09 nejmladší voličská generace, která tvořila dle dat exit pollu společnosti SC&C takřka jednu třetinu voličů této strany. Suverénně si pak TOP 09 vedla zejména ve skupině prvovoličů (18-21 let), když velmi vydařená kampaň, přívětivý obličej věčně spícího knížete, řecký strašák a vědomí, že volba TOP 09 je prostě „cool", přilákaly k volbě této strany tři z deseti těch, kteří ve sněmovních volbách volili poprvé. Členové této často ještě sociálně neukotvené voličské skupiny rovněž byli logicky těmi, kdo měl krátce před volbami nejméně jasno, koho volit, přičemž přímo úměrně s rostoucím věkem voličů rostlo procento rozhodnutých - a klesala podpora TOP 09 a rostla podpora ODS. Vyjádřeno čísly: o volbě ODS bylo rozhodnuto dva měsíce před volbami 68 % jejích voličů, tedy její tvrdé jádro, zatímco o volbě TOP 09 nebylo ještě dva týdny před volbami rozhodnuto 40 % jejích pozdějších voličů. Zároveň měla TOP 09 suverénně nejvyšší podporu i mezi voliči, kteří se voleb v roce 2006 neúčastnili (21 %). Tito voliči mohou příště opět volit nohama či utéci k někomu novému, zatímco ODS má vybudováno relativně stabilní voličské jádro, které jí snad odpustí všechno. Pohled na počet voličů volících ODS v Praze v komunálních volbách v roce 2010 po čtyřech letech jejího plundrování duem „Kolibřík & Mazánek" snad ani jinou rozumnou odpověď nenabízí.

Bez komunálu to nepůjde

Alfou a omegou dlouhodobého udržení politické relevance politických stran je zakořenění na komunální a regionální scéně, o čemž svědčil i rychlý ústup ze slávy ODA či US-DEU, jež měly v minulosti ambici vystřídat na pravici ODS. Právě komunální scéna stála na počátku přetransformování OF na ODS a vydatně personálně zásobovala kandidátní listiny strany pro různé typy voleb. Gazdíkův STAN sice disponuje relativně početným množstvím komunálních politiků, ale většinou se jedná o zástupce menších obcí, jejichž hlavním pojítkem k tomuto hnutí je především slibovaná změna rozpočtového určení daní. Což je na dlouhodobější budování pozice v politickém spektru málo. V některých obcích či městech v komunálních volbách v říjnu 2010 dokonce STAN kandidoval samostatně proti TOP 09. Proto tyto volby přinesly navzdory velkým ambicím a historické porážce ODS v Praze především zklamání. Na komunální scéně se i přes započítání zisků partnerských starostů nemůže TOP 09 občanským demokratům prozatím rovnat. Z „trojkových" obcí v téměř 60 % z nich dosáhla pouze jednociferného výsledku, zatímco víc jak 20 % hlasů dokázala získat pouze v Židlochovicích, Praze, Přešticích, Zlíně, Stříbře, Mnichově Hradišti a Mělníku. Ani z volebního vítězství v metropoli TOP 09 nedokázala příliš vytěžit. Nejprve byla vyšachována ODS a ČSSD, a byla tak zneviditelněna jedna z potenciálních výrazných postav strany, exguvernér ČNB Zdeněk Tůma, aby rok poté napomohla primátorovi Svobodovi zbavit se veřejnosti odmítané koalice s ČSSD, vnitřně očistit ODS, a dát tak prakticky zapomenout na to, proč vlastně v Praze v říjnu 2010 zvítězila TOP 09 a ne ODS. I přes existenci Gazdíkova starostenského hnutí chybí TOP 09 v regionech i nadále dostatek výrazných a známých osobností. A to tak, že například ve Zlínském kraji se snažili pro svou kandidátku zlákat dokonce i bývalého lidoveckého předsedu Jiřího Čunka. Kandidátky TOP 09 tak povedou v mnoha krajích poslanci či senátoři, tedy lidé spjatí s velkou pražskou politikou. Navíc v Libereckém kraji místní Starostové pro Liberecký kraj, autonomní a z hlediska dosažených volebních výsledků nejvýznamnější část celorepublikového starostenského hnutí, budou kandidovat samostatně. Poté, co ústředí před komunálními volbami v důsledku frakčních bojů stáhlo v Liberci kandidátku strany, je to pro TOP 09 další výrazný problém v tomto kraji, o to těžší, že se jedná po Praze, kde přenechali hlavní pole působnosti ODS, o druhý nejpravicovější kraj.

Průzkumy hrají pro ODS

Pro ODS v rámci pravice hrají dlouhodobě i průzkumy veřejného mínění. Byť proti nim můžeme mít mnoho (někdy velmi oprávněných) výhrad, přeci jen jsou v období mezi volbami nejlepším indikátorem trendů ve společnosti. Od sněmovních voleb v květnu 2010 v pravidelných průzkumech agentur Factum Invenio, CVVM a STEM měla ODS doposud pouze v jednom (v listopadu 2010 u CVVM) nižší preference než TOP 09, a to jen o půl procentního bodu. Naopak od začátku roku 2011 si drží občanští demokraté v rámci souboje o vedoucí stranu české pravice před TOP 09 v průzkumech stabilní náskok: u STEM činil s jedinou výjimkou vždy více jak 3,5 procentního bodu (jedná se o stranické preference - volební výsledek bývá vyšší), u Factum Invenio od února loňského roku se dvěma výjimkami vždy více jak čtyři procentní body a u CVVM s výjimkou listopadu 2011 vždy alespoň pět procentních bodů (dvakrát dokonce téměř deset procentních bodů).

Byl rok 2010 stropem možností TOP 09?

Pokud chce tedy Miroslav Kalousek proti ODS uspět, čeká ho ještě hodně dlouhé a nejisté práce. Jeho strana v průzkumech veřejného mínění na občanské demokraty dlouhodobě ztrácí, přičemž pokles lidí ochotných volit některou z těchto stran je v poslední době viditelnější spíše než u ODS u TOP 09. Její elektorát ve sněmovních volbách vykazoval oproti ODS výrazný podíl voličů, kteří se pro volbu ve prospěch TOP 09 rozhodli na poslední chvíli či těsně před volbami, a jejich vztah ke straně je tak slabší než u jejího konkurenta. S přihlédnutím k tomu, že TOP 09 nemá do budoucna plnohodnotnou, voličsky atraktivní náhradu za svého předsedu Karla Schwarzenberga, vzhledem ke slabé vazbě jejího elektorátu ke straně, ne moc výraznému zastoupení na komunální scéně, ale i s přihlédnutím ke specifické atmosféře jara 2010 tak mohl být zisk TOP 09 ve výši 16,7 % v posledních sněmovních volbách - pokud ODS nespáchá sebevraždu - zároveň i stropem jejích možností.

Revue Politika 5/2012
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru