Úvodní stránka  »  Články

Meze galantnosti konzervativní koalice

Jan Frank | 4. 5. 2012
Poslat do Kindlu

Na celé rošádě týkající se rozpadu Věcí veřejných, vzniku platformy Karolíny Peake a nového startu vládní koalice je zajímavá snad jen jedna věc: řeší se, kdo je nebo by mohl být odpadlík, přičemž výklad je samozřejmě veskrze utilitární. Vcelku stranou, zřejmě kvůli všeobecnému odporu k Vítu Bártovi a strachu z levice, ale zůstává lehkost, s jakou „peakovci" provedli svou secesi a přimkli se k vládě.

Hrozily zemi opravdu tak vážné následky, aby si v půli funkčního období ve sněmovně řeklo několik lidí z původně volené strany, že vytvoří platformu, tím zcela změní běh událostí, v tomto případě zřejmě směřujících k předčasným volbám, a ještě si shodou okolností podrží exekutivní moc?

O platformu se nikdo neprosil

Příběh Věcí veřejných připomíná nejpozději od průsaku Bártova firemního testamentu kolektivní sebeklam. Bártu všichni véčkaři včetně Peake omlouvali. Pravdu jakoby nyní vyjevil až soudní verdikt o korupci, mimochodem dosti problematický a zralý na přezkum. Je to vrchol ironie: co když Bárta uspěje s odvoláním? Teď jsme každopádně, poprvé od dob Unie svobody, svědky vzniku ideově ambiciózního politického projektu parazitujícího na moci získané v předešlém „nemorálním" stavu bytí. Rétorika platformy? Jsme lepší véčka, nepustíme k moci levici, doděláme reformy a církevní restituce. Chvályhodné. Ale ODS i TOP 09 by do voleb šly, Peake se neprosily. Zadruhé, ve volbách mají jistou prohru jen véčkaři. Zatřetí, „úplné vypořádání s římskokatolickou církví (...) ostatní majetek, zejména polnosti a lesy (kromě sakrálních staveb - pozn. aut.), převést obcím a státu". Tolik program VV na téma církevních restitucí. To by podepsala i ČSSD.

Není-li důvod k secesím od zvolených stran opravdu zcela zásadní, což v tomto případě není, a navíc neskýtá směrodatnou záruku stability na lince vláda-parlament, pak je lepší dát průchod logice původního nastavení. Voliči si zvolili Věci veřejné ve zlém i v dobrém a obálky věru nejsou Bártovým největším hříchem. Myšlenky na zcela novou stranu jsou scestné. Bude dva roky vládnout strana, kterou nikdo nevolil? Až dva roky od prověrky u voleb vznikne a bude realizován nový program lidí, kteří si ještě nedávno chtěli na internetu nechat posvětit každou hloupost u véčkařů? To by byl závěr VV éry vskutku hodný.

Konec při první cukatuře

ODS i TOP 09 se nelze divit, že na akci Peake kývly, ale neměly by podporovat vznik nové strany. Už kvůli politologickému signálu naznačujícímu, že strany mohou vznikat i po volbách, navíc především z mocenských a osobních důvodů. Nějaké nebezpečí, nebude-li zrovna u moci ta či ona strana, hrozí vždy. Nelze jím ale ospravedlňovat perverze páchané na legitimitě zastupitelského systému, neboť moc má smysl a cenu jen za situace, že je pravá. Z tohoto důvodu by měla být definitivní mezí galantnosti vůdců konzervativní koalice hned první cukatura sboru kolem Karolíny Peake.

Revue Politika 5/2012
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru