Úvodní stránka  »  Články

ODS, Evropa a referendum

Jan Frank | 19. 1. 2012
Poslat do Kindlu

V souvislosti s vytvářením postoje ODS k pravděpodobnému textu mezivládní dohody směřující k fiskální unii v rámci eurozóny už několikrát zaznělo slůvko referendum. Je možné se k němu vztáhnout jako k bodu obsaženému v koaliční smlouvě i z přesvědčení. Na první pohled to má logiku, neboť naše už beztak osekaná suverenita se případným přijetím smlouvy dále scvrkne, zbude-li vůbec nějaká. Ale myšlenka se v lecčems podobá návrhu na přímou volbu prezidenta. Také referendum se může nepěkně populisticky zvrhnout, opakovat (!), je časově náročné, stojí peníze. Co je však nejdůležitější: z tematického hlediska není nutné. Problém, před nímž ODS stojí, spadá plně do gesce rozhodování dominantní strany vládní koalice.

Rutinní ne

Definitivní text smlouvy není znám, ale základní tendence je jasná: závazný dohled nad rozpočty. Podpis je symbolickým přitakáním další epizodě, tentokrát fiskální, na cestě ke skutečné politické unii. Pokud přistoupíme, euro se stane posledním dělítkem od plné integrace a dost možná i palčivým problémem české politiky. Nepodpisem nikomu neuškodíme - nad rámec poryvu nálad trhů, jež není třeba přeceňovat, snad spíše naopak; žádné kauzální hmatatelné dopady ekonomického charakteru ve smyslu reakce ekonomik zemí eurozóny nám nehrozí. Nestojí jim za to, i kdyby k politické „mstě", zcela nefér, došlo.

Další stránkou věci je program a ODS a vztah s voličem. Jsou chvíle, kdy připadá plebiscit v úvahu, neboť postoj k dané události se vymyká programu, na jehož základě získala strana moc, anebo referendum právě s ohledem na ni slíbila. Jasně odmítnout účast ve fiskální unii, byť odloženou, a udržet možnost postavit se k euru časem o své vůli, je však v podstatě zahraničněpolitickou rutinou a plynulým plněním programových závazků. Nikoliv epochálním tématem, jakým byl při troše nadsázky samotný vstup do EU. Jsme-li tam, zanechme již referend na toto téma, jsou-li okolnosti standardní. Nebo je důvod si myslet, že voliči ODS evropský fisk chtějí?

Referendum jen jako kompromis

Něco jiného je domácí politika. Aby ODS nepustila situaci z ruky, musí se do jisté míry hledat kompromis. Pokud nebude nalezen, je třeba hledat řešení, které znemožní teoretický divoký pokus TOP 09 prosadit smlouvu s ČSSD a přeběhlíky. Referendum může být z tohoto hlediska vedle předčasných voleb nouzovou instrumentální variantou, receptem na zablokovaný politický proces, ale v žádném případě principiálně správným ideovým postupem. Držet se jej za každou cenu, budou-li i jiné možnosti, není nutné.

Text vyšel 18. ledna 2012 v Lidových novinách. Redakčně upraveno.

Revue Politika 1/2012
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru