Úvodní stránka  »  Články

EU jde po stopách Járy Cimrmana

Hynek Fajmon | 29. 9. 2011
Poslat do Kindlu

Český génius Jára Cimrman se proslavil v mnoha oborech lidské činnosti. Jeho nesmrtelnou zásluhou je ovšem to, že se stal objevitelem „slepých uliček". Cimrman mistrně dokázal odhalovat, „kudy cesta nevede". V tomto svém úsilí dosáhl mimořádných výsledků, což jeho obdivovatelům určitě nemusím připomínat. Určitě by měl radost z toho, že v jeho stopách se nyní vydala i Evropská unie, protože se stala „majákem" boje proti globálnímu oteplování a „průkopníkem" v boji za zavedení daně z finančních transakcí.

Boj s globálním oteplováním je založen na tezi, že je nutné omezit emise skleníkových plynů, a omezit tak oteplování planety. Pokud to má fungovat, tak musí omezit emise všichni. Zatím to ale udělala pouze EU a stala se tak „majákem", který vede boj s klimatickými změnami a ukazuje „příklad ostatním". Ostatní však stále nedělají nic a žádná omezení si nekladou. Celkový objem světových emisí se tedy nesnižuje a kýženého efektu dosaženo nebude. EU ale přesto trvá na tom, že všechny drahé regulace, které si pro boj s emisemi u sebe doma zavedla, bude i nadále podporovat. Občané a firmy tak budou platit zcela zbytečně více za energie i za zboží a služby se zdůvodněním, že se tím bojuje s klimatickou změnou. Aniž by to mělo jakýkoliv pozitivní efekt.

Druhým příkladem úspěšného hledání „slepé uličky" je včera slavnostně vyhlášená daň z finančních transakcí. Evropská unie hodlá zavést daň z jakékoliv transakce, která je prováděna ve finančním sektoru. Pokud si jdete vybrat peníze z bankomatu nebo platíte kartou, bude vám stržena daň ve prospěch EU. Předseda Evropské Komise řekl, že myšlenka je to „pozitivní"  a „EU bude světovým průkopníkem" této daně. Ostatní se prý brzy přidají.

Mám obavu, že se nepřidají stejně jako v případě omezování emisí. Daň bude zavedena pouze v EU nebo spíše pouze v rámci eurozóny. Co přinese? Zdraží finanční produkty a finanční sektor se začne přesouvat tam, kde tato daň nebude. Banky v Evropě jsou nyní slabé a potřebují rekapitalizaci. Místo toho z nich eurokomisaři chtějí vytáhnout ročně 55 miliard eur. Řadu z nich to v současné situaci položí.

Boj s emisemi i daň z finančních transakcí ukazují, že EU kráčí ve stopách českého génia Járy Cimrmana opravdu poctivě. Už nyní je zřejmé, že slepou uličku se jí podaří nalézt v obou případech.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS.

Převzato z autorova blogu, redakčně upraveno.

Revue Politika 9/2011
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru