Úvodní stránka  »  Články

O co skutečně jde v kauze Bátora?

Jakub Janda | 29. 8. 2011
Poslat do Kindlu

Přestřelka ohledně prohlášení Ladislava Bátory, představitele iniciativy D.O.S.T. a vysokého úředníka MŠMT, má několik rovin. Faktický lídr TOP 09 Miroslav Kalousek reagoval podle svých oponentů neadekvátně, když podmínil účast ministrů své strany na zasedáních vlády tím, že ze svých postů odejde buď Bátora sám, nebo jeho nadřízený Josef Dobeš. Olej do ohně přilil i napadený ministr zahraničí, který pohrozil úplným odchodem TOP 09 z vlády. O čem tedy Kalouskova/Schwarzenbergova poslední odveta za Bátorovy směšné facebookové urážky je?

Voličská základna konzervativní pravice je zruinována percepcí nejsilnější pravicové strany coby partaje kmotrů. Sám Kalousek tento trend zpozoroval a před volbami 2010 postavil okolo knížete Schwarzenberga subjekt profilující se jako tradiční strana důvěryhodných konzervativců. Z demografických předpokladů se ale dá vyčíst, že v českém pravicovém prostoru je místo pouze pro dva subjekty, tedy že za ODS je v Poslanecké sněmovně místo pouze pro jednu stranu. Se vstupem dalšího potenciálního pravicového subjektu, s přímou či nepřímou podporou Václava Klause, vycházejícího mj. i z iniciativy D.O.S.T. (více v článku Ondřeje Šlechty), spojuje TOP 09 ohrožení své politické existence. Právě proto je pro Miroslava Kalouska tak důležité vedoucí představitele rodícího se subjektu takříkajíc zabít v politických plenkách.

Bátora dal Kalouskovi přesnou nahrávku na smeč: svým chováním mu umožnil dát ultimátum Věcem veřejným, konkrétně ministru školství Josefu Dobešovi. Kalousek vyšel z toho, že Věci veřejné budou muset v celé záležitosti ustoupit, jelikož jejich preference se aktuálně pohybují mezi 2-3 %. Nebudou-li ve vládě nyní, nahradí je po volbách Strana zelených nebo KDU-ČSL.

Ve výsledku - jak doufá Kalousek - se zabijí dvě mouchy jednou ranou: Věci veřejné budou oslabeny a Bátora pryč. I proto lze jeho zdánlivě přehnaný krok hodnotit jako tah dobrého stratéga.

Politickou kariéru Václava Klause po roce 2013 to samozřejmě nezničí. Platforma D.O.S.T. ale bude nucena využívat stále radikálnější rétoriky, aby byla ve veřejném diskursu slyšet, což jí může paradoxně nejvíce uškodit u umírněně konzervativního elektorátu. A to Kalouskovi opět hraje do karet...

Revue Politika 7-8/2011
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru