Úvodní stránka  »  Články

Šídlův princip

Vojtěch Navrátil | 12. 8. 2011
Poslat do Kindlu

V poslední době, když se mě nějaký cizinec zeptá, co mu mohu říci o České republice, okamžitě reaguji, že je to nadmíru šťastná země. Nejpalčivějším problémem není korupce, nedostatek peněz nebo to, že stát spoluovládají velké podnikatelské skupiny, ale jeden jediný úředník ministerstva školství.

Nikdy jsem nepatřil ani k „havlistům", ani ke „klausovcům"; na to mi přišly oba „tábory" v celé šíři svých názorů a postojů, které dovedly velmi jednoduše ohýbat podle toho, jak se jim hodilo, příliš omezené. S Ladislavem Bátorou bych asi, podobně jako s žádným bývalým vysokým komunistou, na pivo nešel a nepřátelil bych se s ním. Nikdy bych ani nekandidoval za Národní stranu. To, co se ale kolem něho v poslední době rozvířilo za humbuk a co mu jeho odpůrci vyčítají, je už naprosté zatemnění mysli. I pro člověka, který mu nijak zvlášť nefandí.

Svou hloupost dával na odiv například senátor a Rathův vicehejtman ve Středočeském kraji Marcel Chládek, pro kterého je šokující, že si nějaký státní zaměstnanec může ve svém volném čase dovolit písemně protestovat proti tomu, že americký velvyslanec zaštítí nějakou akci, se kterou nesouhlasí. Korunu tomu všemu nasadil Jindřich Šídlo, podle kterého, když na Facebooku coby státní zaměstnanec o šéfovi jiného ministerstva napíšete, že je „starý chudáček", musíte okamžitě dostat hodinovou výpověď.

Názor je to zajímavý: patrně bychom ve výsledku přišli o většinu učitelů a policistů a před soudem by se tento „princip" nepovedlo naroubovat na některé z pravidel Kodexu zaměstnanců veřejné správy ani Tomáši Sokolovi. Ze strany Jindřicha Šídla jde ale o názor především pokrytecký.

V říjnu 2009 coby zaměstnanec České televize, tedy instituce placené rovněž z veřejných zdrojů, udělal totéž. Na Facebook stejně jako Ladislav Bátora napsal svůj nikterak zvlášť vulgární soukromý názor na adresu veřejně činné osoby, jíž si nevážil - o čínské velvyslankyni prohlásil, že je to „arogantní bába". Přečetl si to jeden z jeho facebookových „přátel", shodou okolností Husákův pohrobek z Haló novin, a postěžoval si na to u vedení televize. Byl tehdy Jindřich Šídlo na hodinu vyhozen, nebo byl dokonce tak čestný a dal sám okamžitou výpověď kvůli tomu, zač by bez milosti vyhazoval jiné?

Samozřejmě nikoliv.

Revue Politika 7-8/2011
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru