Úvodní stránka  »  Články

Ukrajinské uzly

Ukrajinští autoři o problémech, které jejich země musí vyřešit, aby se stala úspěšným evropským státem

Jaroslav Pešek | 15. 7. 2011
Poslat do Kindlu

Před dvaceti lety, 24. srpna 1991, se na mapě objevil nový stát - Ukrajinská republika. Země s 46 miliony obyvatel a rozlohou srovnatelnou s Francií geograficky zaujímá strategickou polohu mezi Evropskou unií a nekonečnými prostorami Eurasie, politicky je postsovětským státem se všemi s tím spojenými problémy (politologové používají také přívlastky jako postgenocidní, posttotalitní, postrusifikovaná ap.). To vše před Ukrajinu staví překážky, které jí komplikují vztahy s partnery a brání v úspěšném rozvoji.

Země prožila ve 20. století nebývalé tragédie - první světovou válku na svém území, pokus o vybudování Ukrajinské lidové republiky zlikvidovaný z východu bolševickou Rudou armádou a ze západu polskými jednotkami maršála Pilsudského, rozdělení ukrajinského území mezi sovětské Rusko, Polsko, Rumunsko a Československo, nástup sovětizace a kolektivizace spojený s úmyslně organizovaným hladomorem v letech 1932-1933, masové přesídlování obyvatel na Sibiř a do Kazachstánu, hromadné popravy bez soudu desetitisíců lidí koncem 30. let, okupaci západní Ukrajiny Rudou armádou v září 1939 včetně deportací a poprav a druhou světovou válku s 8 milióny padlých Ukrajinců. Jednotky Ukrajinské povstalecké armády bojovaly proti nacistům a sovětům a v ozbrojeném odporu pokračovaly až do druhé poloviny 50. let.

Sovětům se Ukrajince nepodařilo ani rusifikovat, ani zničit jejich vůli po svobodě a nezávislosti. I proto Ukrajina následovala pobaltské státy a v srpnu 1991 vyhlásila nezávislost (oficiálně vystoupila ze SSSR). Tím ovšem neměla ani zdaleka vyhráno. Ukrajinský národ dodnes hledá cesty a řešení své ekonomické a sociální situace. Důležitý význam pro hospodářský a politický vývoj na Ukrajině má vztah s Ruskem, které dnes obnovuje imperiální politiku a usiluje o možnost výrazně ovlivňovat ukrajinské dění. To znovu vede k destabilizaci společnosti a destrukci „mladých" demokratických struktur.

Aby se Ukrajina stala úspěšnou evropskou zemí, musí ještě rozplést mnoho „uzlů".

Vzhledem k tomu, že Česká republika podporuje vstup Ukrajiny do EU a NATO (a Centrum pro studium demokracie a kultury realizuje za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR projekt "Vzdělávací institut pro demokracii a občanskou společnost na východní Ukrajině"), není od věci proniknout do jejích problémů hlouběji. Proto Revue Politika v následujícím období uveřejní sérii nejdůležitějších relevantních článků z časopisu Ukrajinský týden a deníku Den. Jde o liberálně demokraticky orientované sdělovací prostředky, které zastávají ukrajinskou národní pozici, podporují integraci země do západních struktur a v řadě témat jsou v opozici vůči (stávající) vládnoucí politické garnituře.


O krizi východního křesťanství

Rozhovor s profesorem Alexandrem Saganem

Ivan Kapsamun | 28. 12. 2011 | Rozhovory

Patriarcha Kiril navrhl vytvořit na území bývalé ruské říše společnou civilizaci - Ruský svět. Klíčový význam pro uskutečnění této koncepce má Ukrajina. Podle patriarchových slov to byl Kyjev, kdo „sjednotil ruské země a rozdělená plemena a přinesl na Rus křesťanství (...) Ukrajina musí v těchto tradicích pokračovat". Ruská církev se ovšem již velmi dlouho snaží podřídit si veškeré pravoslavné náboženství. Píše o tom i Bartoloměj Čenščik na polském Portále zahraničních věcí (www.psz.pl). Patrně i proto se prezident Viktor Janukovyč nedávno stal prvním ukrajinským laureátem ceny patriarchy Alexeje II. za „upevnění jednoty pravoslavných národů a rozšíření křesťanských hodnot v životě společnosti". celý článek »

Hladomor a kultura paměti

Na Ukrajině vyšla kniha amerického profesora Normana Neumarka Stalinovy genocidy

Jurij Šapovalov | 14. 12. 2011 | Články a komentáře

Podílet se na ukrajinském překladu knihy profesora Normana Neumarka pro mě bylo nesmírně zajímavé. Autor v úvodu uvádí: „Otázka genocidy je pro Ukrajince velmi důležitá a doufám, že tato kniha pomůže pochopit její dynamiku." Po jejím přečtení mohu říci, že Neumarkův předpoklad byl správný. Jedná se skutečně o skvělou práci. Zvlášť když si uvědomíme, že kniha vychází v době, kdy téma genocidy není na Ukrajině zrovna salonfähig. celý článek »

Mezi kladivem a kovadlinou

Osm desetiletí boje Ukrajinců za národní osvobození a nezávislost

Svjatoslav Lipoveckij | 17. 8. 2011 | Články a komentáře

Dějiny národa žijícího v prostoru mezi řekami San a Severní Bug na západě, Donem na východě, na severu ohraničeném běloruskými bažinami a lesy a na jihu vlnami Černého moře jsou plné válek a tragédií. Každý vetřelec, který přicházel ze západu, východu nebo jihu o sobě tvrdil, že je osvoboditel a své kruté počínání ospravedlňoval úmyslem ochraňovat místní národ. Ukrajinci však toužili po samostatnosti, nezávislosti a svobodě. Jejich kořeny jsou hluboce zapuštěny v evropské kultuře a historii, proto se každému „osvoboditeli" tvrdě bránili. Často se přitom nacházeli současně pod tlakem ze západu i z východu. Tak tomu bylo po staletí. A zápas za národní osvobození a nezávislost, jenž se silně zapsal do tradic, mentality i životního stylu Ukrajinců, pokračuje. celý článek »

Krize neschopnosti

Jak se před 20 lety rozpadala „říše zla“ a Ukrajina jen přihlížela

Sergej Balan, Andrej Duda, Oleg Ivanov, Rostislav Pavlenko | 10. 8. 2011 | Články a komentáře

Ukrajina nemohla využít příležitosti, která se jí naskytla v době rozpadu SSSR, protože její elity nebyly připraveny a vedoucí struktury trpěly krátkozrakostí. celý článek »

Den narození naší země

„Ruská země“ a Ukrajina ve světle historických údajů

Alexandr Palij | 15. 7. 2011 | Články a komentáře

18. dubna jsme si mohli připomenout datum první zmínky názvu naší země v historických análech. Mnohé jiné státy by si tuto příležitost nenechaly ujít, u nás ale panuje „tichá ukrajinská noc". Přitom neznalost je jednou z hlavních příčin historických tragédií a neúspěchů. celý článek »


nahoru