Úvodní stránka  »  Články

Záchranný balík EU v kostce

18. 7. 2011
Poslat do Kindlu

Rubrika: Zaujalo nás...  |  Témata: Evropská unie, Německo, Irsko

Je pošmourný den; v malém irském městě prší a ulice jsou jak vymetené. Doby jsou zlé, všichni mají dluhy a žijí z úvěrů. Onoho dne projíždí městem bohatý německý turista. Zastaví se u malého hotýlku a majiteli sdělí, že by si rád prohlédl pokoje, že si pak možná jeden z nich pronajme. Jako kauci položí na pult sto eur...

Když návštěvník zmizí na schodech, hoteliér vezme bankovku, vyrazí k řezníkovi v sousedství a zaplatí mu, co dluží. Řezník vezme sto eur a pádí ulicí zaplatit sedlákovi. Sedlák vezme sto eur a uhradí fakturu v družstevním skladu. Chlapík, co tam dělá, si stoeurovku vezme a žene se s ní do hospody, kde zaplatí, co vypil. Hostinský posune bankovku po barovém pultu k prostitutce, která tu sedí a má za sebou také těžké časy, během nichž poskytla hostinskému nejedno potěšení na dluh. Kurva běží k hotelu a vyrovná tou stovkou nesplacený účet za pokoj. Hoteliér položí bankovku zpět na pult.

V té chvíli schází cestovatel po schodech dolů, vezme si své peníze zpět řka, že se mu žádný z pokojů nelíbí, a opouští město.

Nikdo nic nevyprodukoval. Nikdo nic nevydělal. Všichni zúčastnění se ale zbavili dluhů a hledí s velkým optimismem do budoucna.

Tak a teď se v tom vyznáte. Tak jednoduše funguje záchranný balík EU.

Původní text odvysílalo několik rozhlasových stanic v Německu. Přeložil Mojmír Jeřábek.

Revue Politika 7-8/2011
Poslat do Kindlu

Rubrika: Zaujalo nás...  |  Témata: Evropská unie, Německo, Irsko

Diskuse


nahoru