Úvodní stránka  »  Články

Nezvyšujme DPH, zrušme výjimky

Aleš Michl | 7. 3. 2011
Poslat do Kindlu

Návrh na sjednocení DPH na 20 procentech by měl podle politiků přinést státu asi 50 až 60 miliard korun. Část se dá na minusový systém státních důchodů, dojde ke snížení odvodů dohromady asi o 26 miliard, zbytek na přerozdělování. Stát peníze potřebuje. Vyrovnaný rozpočet není v plánu a penzijní reforma navíc deficit rozpočtu zvyšuje, nikoliv snižuje. Jsem pro jednotnou DPH, ale ve výši maximálně 16 procent - tak aby se daně celkově nezvyšovaly. Mám alternativu, jak to vládě vykompenzovat, když už tak nutně potřebuje utrácet a nedokáže rozpočet vyrovnat, aniž by zvyšovala daně.

Martin Jareš z ministerstva financí napsal výbornou studii na daňové úlevy v ČR. U daní z příjmů a u daně z přidané hodnoty popsal 210 daňových úlev, výjimek, odpustků. Dohromady to dává 120,2 miliardy korun. Z toho o 54 miliard stát přichází kvůli snížené DPH - což ponechme stranou, takové zvýšení daní nepodporuji. Zbývá 66,2 miliardy úlev, jako jsou stravenky, investiční pobídky, zvýhodnění veřejné dopravy, příjmy ze vsazených částek z loterií atd.

Zákony se dají zjednodušit a rozpočet spolu se škrty výdajů vyrovnat drsnou politikou zrušení právě těchto výjimek a odpustků, bude-li vůle. Daňové sazby není třeba zvyšovat.

Převzato s laskavým svolením autora z jeho blogu.

Revue Politika 3/2011
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru