Úvodní stránka  »  Články

Pravice nemůže zvyšovat daně

Důchodová reforma pohledem europoslance za ODS

Hynek Fajmon | 7. 3. 2011
Poslat do Kindlu

Od dob Ronalda Reagana a Margaret Thatcherové platí v západním světě pravidlo, že pravice hodná svého jména daně snižuje s poukazem na rozšiřování prostoru svobody a levice tomu brání s poukazem na nutnost zachování solidarity. My jsme součástí západního světa již jednadvacet let a toto základní členění na naší politické scéně vždy platilo. Vlády vedené ODS za Klause i za Topolánka složenou daňovou kvótu snižovaly a vlády vedené ČSSD za Zemana, Špidly, Grosse a Paroubka ji mírně, ale přece jen zvyšovaly. Nyní se situace začíná povážlivě měnit.

Budiž jasně řečeno, že pro zvyšování daní na straně pravice existuje jen jeden jediný legitimní důvod, a tím je válečný stav. Žádný jiný důvod legitimní není. Daně jsou po více než století trvajícím experimentu se socialismem všude v západním světě tak vysoké, že pravice nemá a ještě dlouho nebude mít žádný jiný klíčový úkol, než je snižovat a rozšiřovat tak prostor pro individuální iniciativu a svobodu jednotlivce.

Je třeba jasně říci, že v Evropě nyní pravice téměř neexistuje, protože i ty vlády, které se označují za pravicové nebo pravostředové složenou daňovou kvótu nesnižují; některé ji dokonce zvyšují. Takový vývoj dobře vidíme v Německu nebo ve Francii, kde je prakticky jedno, zda volíte doprava nebo doleva, protože celková míra přerozdělování je konstatně někde kolem 50 %. Z voleb se tak stává pouhá "soutěž krásy", kde si můžete vybírat podle toho, který kandidát je vám sympatičtější.

Mám obavu, že tímto směrem se začíná ubírat i česká politika. Návrh důchodové reformy zveřejněný v hrubých obrysech před několika dny totiž směřuje jednoznačně k tomu, že se u nás složená daňová kvóta zvýší. A to je špatně. Jak jsem již napsal, pro pravici neexistuje žádný legitimní důvod zvyšovat daně. Ostatně před volbami to jak ODS, tak také TOP 09 ve svých programech hlásaly. Pro zvyšování daní není legitimním důvodem ani důchodová reforma.

Platí zcela jednoduchá logika. Kdo má nést základní odpovědnost za zabezpečení našeho stáří? Je to každý člověk sám, nebo to má být vláda? Každý ví, že vláda má hrát jen doplňkovou roli. Proč se ale právě ona nyní snaží vytvořit dojem, že se o lidi ve stáří postará (ze zvýšení daní)? Je to pravicový koncept? Zcela určitě nikoliv. Pravicová vláda má lidem snížit daně a říci jim, že z toho, co jim zůstane, se mají o sebe postarat sami.

Těch pár věcí, které jsou na důchodové reformě pozitivní, například větší svoboda volby pro občana nebo mírné snížení odvodové zátěže firem, bude zcela eliminováno negativním působením zvýšení daní a zvětšením státního přerozdělování. Důchodová reforma směřující ke zvýšení daní je proto zcela nepřijatelná a nesprávná. Stát bude v případě její realizace rozhodovat o větším procentu HDP než nyní – a to je špatně. Takovou důchodovou reformu není možné z pravicových pozic podporovat.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS.

Převzato z autorova blogu, redakčně upraveno.

Revue Politika 3/2011
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru