Úvodní stránka  »  Články

Konec „modrých psů“?

Daniel Rejman | 18. 11. 2010
Poslat do Kindlu

Mnoho už bylo napsáno o drtivé porážce demokratů v nedávných volbách do Kongresu. Mnohem katastrofálnější prohru než Demokratická strana jako celek však utrpěla platforma uvnitř této strany známá jako „Blue Dog Democrats". Přišla o více než polovinu zástupců ve sněmovně reprezentantů. Z původních čtyřiapadesáti jich zůstalo pouhých šestadvacet.

Demokraté bývají většinou lidí považováni za sociálně liberální stranu, která má v USA vyplňovat prostor nalevo od politického středu. Blue Dog Democrats naopak zahrnují pestrou paletu lidí se spíše konzervativními názory, a jsou tedy bližší rivalům z Republikánské strany. Právě na podpoře takto smýšlejících demokratů stály v druhé polovině dvacátého století vlády nejednoho republikánského prezidenta, když byli republikáni v Kongresu v menšině, což bylo téměř vždy. Za své konzervativní názory sklízí příslušníci této demokratické platformy tvrdou kritiku od liberálněji smýšlejících voličů. Karikováni bývají jako „republikrati" se symbolem osla (znak demokratů) zkříženého se slonem, jehož mají naopak ve svém emblému republikáni.

Samotná frakce „modrých psů" však byla založena až po drtivé porážce demokratů v roce 1994, když republikáni poprvé po několika dekádách získali vládu nad Kongresem. Platformu tehdy založil demokratický kongresman Pete Green jako reakci na přílišné vychýlení strany doleva. Název platformy je narážkou na Lincolnovo označení „Yellow Dog Democrats," podle něhož by obyvatelé jižanských států volili demokraty i v případě, že by za ně kandidoval žlutý pes.

Zde narážíme na dlouhodobější fenomén, jehož můžeme být svědky právě v jižanských státech, které kdysi byly baštami demokratů. Konzervativní voliči na jihu a prakticky ve všech ostatních konzervativních obvodech přechází od 60. let postupně do řad republikánů, a konzervativní křídlo Demokratické strany tak přichází o své příznivce.

Získávat je zpět budou demokraté jen velmi těžko. Pomoci jim může pouze nespokojenost konzervativních voličů s republikánskými zástupci. Blue Dog Democrats splnili svoji hlavní úlohu koaličních spojenců menšinových republikánů v dobách vlád prezidentů, jakými byli Richard Nixon, Ronald Reagan či George Bush starší, dříve, než ke svému názvu přišli. Nyní budou v tradičně konzervativních revírech spíše paběrkovat, protože v disciplíně obrany tradičních hodnot vynikají republikáni.

Postupně přestává platit tvrzení, že myšlení amerických politiků je determinováno spíše geograficky než stranicky. Jinými slovy: jak republikáni, tak demokraté se dnes snaží mnohem jasněji programově vyprofilovat, čímž se obě strany stávají pro voliče mnohem čitelnějšími.

Revue Politika 11/2010
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru