Úvodní stránka  »  Články

Proč Češi nechtějí euro?

Hynek Fajmon | 2. 11. 2010
Poslat do Kindlu

Rubrika: Bruselky  |  Témata: Evropská unie, Česká republika, euro

Nedávný průzkum STEM ukázal, že 70 % české veřejnosti si nepřeje zavedení eura. Podle mne je to velmi nepřesné tvrzení, protože ve skutečnosti si u nás zavedení eura kromě několika novinářů nepřeje už vůbec nikdo. Ale pokud to má STEM spočítané, je třeba se nad tím trochu zamyslet. Přece jen jsme se zavázali, že euro jednou přijmeme.

Pokud mluvíte s lidmi o euru, tak vám obvykle svůj negativní postoj nedokážou jasně odůvodnit. Zcela jednoznačně ale cítí, že s eurem je spojena nejistota. Ekonomické statistiky tento postoj dokumentují velmi přesně. Česká veřejnost věří koruně nesrovnatelně více než Poláci zlotému, Maďaři forintu nebo Lotyši latu. Dobře se to dá ukázat na hypotékách a úvěrech.

V Česku téměř nenajdete domácnost, která by měla hypotéku v jiné měně než v korunách. Podobně i české firmy mají pouze velmi malou část svých úvěrů v jiné měně než v koruně. Je pravdou, že mezi firmami je podíl nekorunových úvěrů vyšší než u hypoték, ale i tak korunové úvěry jasně dominují. Naopak v Polsku, Maďarsku nebo Lotyšsku lidé sice mají svou vlastní měnu, ale hypotéky a úvěry si domácnosti i firmy berou v eurech nebo švýcarských francích. A nejedná se o nějaká procenta. V případě všech tří zmíněných států jde o většinu hypoték a velkou část firemních úvěrů.

Důvěra české veřejnosti i mezinárodních investorů v korunu je unikátní věc, která pozornosti médií dosud uniká. Je ale realitou, která ovlivňuje naše každodenní chování. Důsledky důvěry v korunu mají velmi pozitivní efekt pro naši prosperitu. Jde o to, že koruna je, jak nedávno napsal ekonom Pavel Kohout, lepší měnou než euro. Ano. Je tomu skutečně tak. Inflace je u nás už několik let nižší než v eurozóně a úrokové sazby jsou z toho důvodu také nižší. Firmy i domácnosti tedy mají přístup k relativně levným úvěrům a na spotřebním a hypotečním boomu poslední dekády je to velmi dobře vidět.

Přestože jsou u nás úroky nižší než v eurozóně, Češi se svými penězi z českých bank do zahraničí neodcházejí. Vklady v bankách působících na českém trhu naopak rostou. Ano, možná pár opravdu bohatých lidí má peníze v cizině, ale naprostá většina české veřejnosti má své peníze v našich bankách. Česká veřejnost má důvěru v budoucnost českého hospodářství i v banky, které u nás působí. Na rozdíl od USA, Británie, Irska, Belgie, Španělska a mnoha dalších států nemusela česká vláda při poslední krizi zachraňovat ani znárodňovat žádnou banku.

Poslední faktor, který hraje důležitou roli, je podle mne kurs koruny k ostatním měnám. Koruna oproti dolaru, libře, marce a nyní i euru v podstatě konstantně - už dvacet let - posiluje. Když euro začalo fungovat, bylo k mání za 36 Kč. Nyní, po deseti letech, je k mání za 24,50 Kč. A přestože se občas ozvou exportéři, českému hospodářství to neškodí. Naopak.

Pokud srovnáme tyto parametry s kteroukoliv jinou měnou na světě, zjistíme, že koruna je na tom minimálně posledních deset let nejlépe. Toto sice většina české veřejnosti přímo neví, ale cítí to velmi dobře ve svých peněženkách. A proto se jí nechce zbavovat koruny. Proč rušit něco, co tak skvěle funguje? To by udělal jen blázen.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS.

Revue Politika 11/2010
Poslat do Kindlu

Rubrika: Bruselky  |  Témata: Evropská unie, Česká republika, euro

Diskuse


nahoru