Úvodní stránka  »  Články

Boj o Kongres: Tea Party, volební marihuana i globální oteplování

Demokraté mohou ztratit většinu

Ondřej Šlechta | 27. 10. 2010
Poslat do Kindlu

Téměř dva roky po vítězství Baracka Obamy v prezidentských volbách přichází významná zkouška jeho pozice v době, kdy je nálada na hony vzdálená bouřlivým oslavám listopadu 2008. Spojené státy se potýkají s ekonomickými problémy a politika současného prezidenta podle opozice neplní očekávání

Demokraté prozatím ovládají jak Bílý dům, tak Sněmovnu reprezentantů i Senát. Obama však už podle svých slov připustil, že v listopadových volbách zvítězí republikáni. Demokraté by tak mohli v Kongresu ztratit většinu a republikánům by se otevřela možnost blokovat nejen Obamovu ekonomickou politiku, ale třeba smést ze stolu smlouvu o redukci jaderné výzbroje, kterou za velkého ohlasu podepsali zástupci Ruska a Spojených států v dubnu letošního roku v Praze.

Červenání politické mapy

2. listopadu budou Američané vybírat 33 nových senátorů a všechny poslance Sněmovny reprezentantů. S tím budou spojeny i volby guvernérů jednotlivých států. Ve všech třech případech dosavadní prognózy hovoří jednotným hlasem: demokraty čeká porážka.

Samotné volební klání vůbec neslibuje nudu, protože na republikánské straně se profilují zástupci vyhraněného hnutí Tea Party, jejichž nominační postup byl pro umírněné republikány šokem. Jde například o Christiane O'Donnell, kandidující na senátorku za stát Delaware, nebo Sharon Angle v Nevadě. Na kritiku, že radikalismus Tea Party učiní republikány pro mnoho lidí nepřijatelnými a jejich volební šance pohřbí, reagují představitelé zpravidla slovy, že jejich iniciativa je přímou reakcí na otrávenost Američanů současnou politikou a raketově rostoucími státními výdaji.

Marihuana a klima

Jako by se inspirovali konkrétními výtečníky z liberecké ČSSD, kteří za vstup do strany nabízeli potenciálním zájemcům jointy, rozhodli se demokraté v posledních týdnech vsadit na mladé voliče a volby v některých státech propojit s referendem o legalizaci marihuany. K souběžnému propojení lakonicky řečeno příjemného s užitečným by mohlo dojít v Kalifornii, Arizoně, Jižní Dakotě a Oregonu. Marihuanová zbraň se ale snadno může proti demokratům obrátit. Nemají jistotu, že nepřilákají především většinu libertariánů, kteří odmítají jakékoli státní zásahy do ekonomiky, tedy i regulaci měkkých drog, ale přitom mají tradičně blízko k republikánské pravici.

Zajímavá je také analýza časopisu National Journal, podle které devatenáct z jedenadvaceti republikánských kandidátů do Senátu věří, že závěry mnoha současných „klimatických vědců" o globálním oteplování jsou buď nepřesvědčivé, nebo totální nesmysly. Republikáni, kteří většinově nesdílejí zelené nadšení, například upozorňují, že třeba zavedením daní na dopravu a energie přijde jen ve státě Ohio o práci 100 000 lidí. „Protiklimatický" Kongres by mohl tyto daně nejenom zrušit, ale také vyvinout nátlak na přední světové klimatology, aby znovu přehodnotili některé své závěry o globálním oteplování.

Změny v Americe

Vítězství republikánů v Kongresu a úspěch jejich kandidátů na guvernérských postech může podstatně zamíchat kartami. Klíčovým bude výsledek republikánských kandidátů, propojených s protestním hnutím Tea Party. Pokud uspějí, tlak na Obamu zesílí a ocitne se v pozici, kdy bude muset názory vyhraněně konzervativní opozice vzít v potaz. Pokud ne a potvrdí se opatrné hlasy umírněných republikánů, že radikalismus Tea Party bude celé straně spíše škodit, hnutí čajového dýchánku by se mohlo cítit zklamané z nedostatečné podpory republikánského centra a začít vážně uvažovat o proměně v regulérní politickou stranu.

Výrazným problémem by vítězství republikánů mohlo být pro Obamovu zahraniční politiku. Demokratům se nepodařilo prosadit, aby Kongres hlasoval o ratifikaci rusko-americké smlouvy Nový start ještě před listopadovými volbami. K jejímu přijetí potřebují v Senátu 67 hlasů. Zatím mají 59 a hrozí, že v případě dalších ztrát v důsledku republikánského úspěchu se tato vlajková loď politické image současného prezidenta a jeho strany potopí. Řada vlivných republikánských osobností se netají negativním postojem k odzbrojovací smlouvě, kterou považují za riziko pro bezpečnost a zájmy Spojených států.

Zdá se, že listopadové volby do Kongresu budou důležitým předělem. Pokud nakonec uspějí demokraté, výhledově posílí i prezident Obama, protože pak bude mít dost času na vlastní prezidentství v době, kdy republikáni budou zaměstnáni hádkami, kdo za prohru může. Očekávaný úspěch republikánů však znamená další ránu Obamově prezidentství. Aby za takové situace mohl pomýšlet na obhájení svého úřadu, bude potřebovat buď výraznou kauzu, na které se pozitivně vyprofiluje, nebo zázrak.

Revue Politika 10/2010
Poslat do Kindlu

Diskuse


nahoru