Úvodní stránka  »  Články

Spojit ODS a TOP 09? Ne!

Hynek Fajmon | 9. 7. 2010
Poslat do Kindlu

Rubrika: Poznámky k událostem  |  Témata: ODS, volby, TOP 09

Bývalý i současný předseda ODS se liší téměř ve všem. V jedné věci ale překvapivě nacházejí společnou řeč: tendují k vybudování velké pravicové strany s podporou nějakých 40 % voličů. Jak Topolánek, tak Nečas vypouštějí pokusné balónky hovořící o vytvoření koalice s KDU-ČSL (dříve) a TOP 09 (nyní). Měla by vzniknout obdoba německé CDU/CSU. Je ale něco takového reálné? A je vybudování tak velké pravicové strany žádoucí?

Především je nutné upozornit na to, že CDU a CSU nemohou být pro žádnou českou pravicovou koalici vzorem z toho důvodu, že se jedná o strany, které mají přesně rozdělené teritorium a vzájemně si nekonkurují. CSU kandiduje pouze v Bavorsku a nikde jinde, CDU ve zbytku Německa. Brát si je za vzor v českých podmínkách by znamenalo, že by se jedna ze stran potenciální koalice musela dobrovolně stát pouhou regionální stranou. A to nechtěla udělat v minulosti ani KDU-ČSL, která k tomu určité předpoklady měla, ani nyní TOP 09, o ODS nemluvě.

Pokus spojit ODS a TOP 09 do předvolební koalice s jednou kandidátkou se nemůže podařit ze tří hlavních důvodů. Prvním z nich je neslučitelnost vnitřních procedur obou těchto stran. Zatímco ODS má svou strukturu vybudovanou, TOP 09 je stále ještě na mnoha úrovních (kraje, města a obce) ve stádiu zrodu. Dát oba subjekty pod jednu střechu nemůže přinést nic dobrého ani jedné ze stran. Druhý důvod proti koalici je programový. Není pravda, že ODS a TOP 09 mají stejný pravicový program. Obě strany se liší v postoji k EU, v postoji k politice životního prostředí nebo rozpočtu a velmi brzy uvidíme, že rozdílů bude ještě více. Třetí důvod proti případné koalici spatřuji v pochybnosti o tom, že by jeden (takový) subjekt oslovoval více voličů než samostatně kandidující strany. Můj osobní odhad je, že koalice ODS a TOP 09 by v žádném případě nezískala více hlasů, než by činil součet hlasů samostatně kandidujících stran.

Budovat předvolební koalici má smysl jedině za předpokladu, že obě strany jsou přesvědčeny o tom, že společně získají více, než pokud budou kandidovat samostatně. Taková situace ale u nás není. Fakt, že pravice byla letos v parlamentních volbách rozdělena do více subjektů, nakonec nebyl na škodu. Konkurence mezi subjekty na pravici a ve středu politického spektra naopak přinesla dosud největší porážku levice. Spojovat ODS a TOP 09 proto nepovažuji za dobrý nápad.

Jediné, co si dovedu představit, je „pakt o neútočení" mezi ODS a TOP 09 o letošních komunálních a senátních volbách. Obě strany mohou (a určitě také budou) dobře spolupracovat na radnicích. Rovněž lze mluvit o vzájemné podpoře kandidátů ve druhém kole senátních voleb, pokud bude kandidát ODS nebo TOP 09 stát proti kandidátovi levice. Nepovažuji ale vůbec za reálné, aby ODS a TOP 09 stavěly do senátních voleb společné kandidáty. Stejně tak si nedovedu představit společného kandidáta na prezidentský úřad.

ODS a TOP 09 zůstanou i v blízké budoucnosti samostatnými stranami.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS.

Revue Politika 7-8/2010
Poslat do Kindlu

Rubrika: Poznámky k událostem  |  Témata: ODS, volby, TOP 09

Diskuse


nahoru